Κολοσσός Ρόδου - Προμηθέας Πατρών 73-70: Στους νησιώτες το... θρίλερ!

Ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε του Προμηθέα Πατρών με 73-70 σε ένα παιχνίδι που είχε αγωνία μέχρι το τελευταίο του δευτερόλεπτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και από το πρώτο λεπτό έδειξαν τις διαθέσεις τους στους Πατρινούς. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι στα τρία πρώτα λεπτά να βρίσκονταν κοντά στο σκορ, όμως ο Κολοσσός από το 4-4 έφτασε εύκολα στο 14-7, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 11 πόντους (20-9).

Στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας έκανε το δικό του come back έτρεξε σερί 7-0 και μάζεψε τη διαφορά στους 4 πόντους (20-16). Όμως ο Λοβ ανέλαβε χρέη εκτελεστή κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι (34-25).

Ο προμηθέας επέστρεψε δυναμικά στην τρίτη περίοδο. Ο Αγραβάνης ήταν σε εξαιρετική μέρα
και φόρτωνε το αντίπαλο καλάθι. Κάπως έτσι ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα (39-42) στο 24ο λεπτό της αναμέτρησηςπριν οι Ροδίτες ηρεμήσουν και φέρουν εκ νέου το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ. Ο Κολοσσός διατηρούσε μικρό προβάδισμα, ο Προμηθέας δεν άφηνε την ομάδα της Ρόδου να ξεφύγει και τελικά ο Λοβ έκανε το 73-70, στη συνέχεια ο Λίποβι αστόχησε σε δύο τρίποντα και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Γκρίφιν 10, Λοβ 10, Ντάνιελς 4, Κρομά 15 (1), Μπρέιζελτον 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης, Παύλος 4 (0/3 τρίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Λίποβι 10 (2/8 τρίποντα), Κασελάκης 19 (6/16 σουτ, 7 ριμπάουντ), Έλις 2 (5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Μπαμπ, Αγραβάνης 20 (6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 4, Μάντζαρης 3 (1/7 τρίποντα), Κατσίβελης 7.

Ομαδικά στατιστικά

Κολοσσός : 27/43 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 16/21 βολές, 38 ριμπάουντ (33+5), 11 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 8 τάπες.

Προμηθέας Πάτρας: 16/39 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 17/26 βολές, 45 ριμπάουντ (26+19), 14 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.