Μαρτύριο τέλος για τον Άρη

Ο Άρης επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 60-48 και εξασφάλισε την παραμονή του στην Basket League

Σε ένα ματς κομβικό οι κιτρινόμαυροι πήραν την νίκη με 60-48 στο Nick Galis Hall εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες είχαν άγχος στην αρχή της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ανέβασαν στροφές έβαλαν την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Τσαϊρέλη να ανεβάζει την διαφορά στους δέκα πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους οκτώ πόντους.

Στην επανάληψη ο Άρης πίεσε στην άμυνα αναγκάζοντας τους παίκτες του Πανιωνίου να σκοράρουν μετά από επτά λεπτά ανεβάζοντας την διαφορά στους 18 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι Μποχωρίδης και Φλιώνης κράτησαν την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας πανηγυρίζοντας έτσι μία πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-25, 49-34, 60-48.

Άρης (Αγγέλου): Μάρας 8 (8ρ.), Μποχωρίδης 8 (12ρ., 3ασ.,), Φλιώνης 12 (3/4δπ., 2/4τρ., 7ρ.), Ντουβιέ, Μπελ 4, Τσαϊρέλης 9 (3ρ.), Πουλιανίτης 6 (2/2τρ.), Μούρτος 6 (7ρ., 2ασ.), Αθηναίου 2 (4ασ.), Προύιτ 5 (2ρ.).

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Μπρέιζελτον 6 (5ρ., 5ασ.), Σακελλαρίου, Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8, Κάμινγκς 14 (2), Δίπλαρος 1, Κράβιτς, Νταλό 9 (11ρ., 3ασ.), Καμπερίδης, Κουακουμενσά.