Ολυμπιακός Β' - Ανατόλια 74-62: Έκανε τα εύκολα δύσκολα...

Δείχνοντας... τάσεις αυτοκτονίας στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός Β' νίκησε στο βοηθητικό του ΣΕΦ το ΣΑΑΚ Ανατόλια με 74-62 έχοντας σε καλή μέρα τους Μελισσαράτο (14 π.) και Τζόλος (12 π.).

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτο περίοδο αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το 30' ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα και πήρε διαφορά 22 πόντων δείχνοντας ότι θα ήταν απόλυτος κυρίαρχος.

Το Ανατόλια ωστόσο δεν παράτησε τον αγώνα και με ένα σερί 14-0 μπήκε γερά στη διεκδίκησή του και μείωσε σε 61-52. Ο Ολυμπιακός Β' στη συνέχεια με ένα τρίποντο του Νίκου Θωμά πήγε το σκορ στο 64-53, όμως ο Γαλανίδης έριξε ξανά τη διαφορά στους 9 με δίποντο.

Ο αγώνας είχε μετατραπεί σε ένα μικρό θρίλερ, όμως η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού έβρισκε λύσεις με αποτέλεσμα να ανεβάζει τη διαφορά σε τιμές άνω των δέκα πόντων, μέχρι το τελικό 74-62 που του έδωσε μια ακόμα πολύτιμη νίκη στο «ταξίδι» της αναπτυξιακής ομάδας στα γήπεδα της Α2.

Να σημειωθεί ότι για τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε και πάλι ο Ποκουσέφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-26, 61-39, 74-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 2, Πετρόπουλος 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Νοέας 7 (1), Κολοβέρος, Καμπούρης 4, Τζόλος 14 (1/3 βολές, 5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη), Αρσενόπουλος 2, Χρηστίδης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 17 (5/6 βολές, 6/12 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νίκου 0 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Τσουμάνης

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 2, Γκάτζιας 4, Γαλανίδης 12 (2/3 βολές, 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καραποστόλου 10 (6/8 βολές, 2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ξενιτίδης 3 (1), Ντούβνιακ 12 (2), Καραγιαννίδης 3 (1), Μπρόζος, Πιλκούδης 6 (6 ριμπάουντ), Τόζιος 10 (4/4 βολές, 3/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νώτης