Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 97-87: Επική νίκη για τους Νεσμυρνιώτες

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League πήρε ο Πανιώνιος ο οποίος υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ και νίκησε με σκορ 97-87.

Οι «Πάνθηρες» ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο, όταν και σημείωσαν 35 πόντους, ρίχνοντας στο καναβάτσο τον δικέφαλο του βορρά.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και έδειχναν ότι δύσκολα θα άφηναν τον ΠΑΟΚ να φύγει με το διπλό από την έδρα τους.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει το ματς μέσα στη ρακέτα για να πάρει το πάνω χέρι, όμως οι «πάνθηρες» έβρισκαν λύσεις και έτσι το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με διαφορά ένα πόντο (45-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης με αντεπίθεση διαρκείας να περνάει μπροστά στο σκορ κυρίως χάρη στις εμπνεύσεις του Λιούις.

Όμως ο Πανιώνιος είχε τον τελευταίο λόγο και με μια επική αντεπίθεση έφτασε στο 97-87 σημειώνοντας 35 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 22 (3), Πέτροβιτς 5 (1/2), Καμαριανός, Σάμουελς 24 (1), Πάσαλιτς 11 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), ΜακΓκίλ 18 (3), Λι 20 (7 ριμπάουντ), Βεργίνης, Καμπερίδης, Λαμπρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 7 (1), Σμιθ 8 (2), Μαργαρίτης 13, Γουίγκινς 12 (8 ριμπάουντ), Σαρικόπουλο 4, Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 6 (2), Χατζινικόλας 1,μ Μπεστ 20 (5), Εγκεκέζε 3 (1), Νόουλς 13 (8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 22/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 23/28 βολές, 30 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/40 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 14/23 βολές, 37 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 17 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.