Προμηθέας - ΑΕΚ 70-54: Νέο στραπάτσο και... πέμπτος αγώνας

Ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ στην Πάτρα με 70-54 και έστειλε σε πέμπτο παιχνίδι τη σειρά.

Αρνούμενος να παραδοθεί ο λεοντόκαρδος Προμηθέας νίκησε στο γήπεδό του 70-54 την ΑΕΚ και έφερε στα ίσα (2-2) την ημιτελική σειρά της Α1! Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί έτσι σε πέμπτο παιχνίδι αύριο στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του.

Στο φιλμ του αγώνα, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Προμηθέας ήταν εκείνος που μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με 19-9! Οι Πατρινοί έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, ενώ μπροστά είχαν επιθετική πολυφωνία. Τεχνική ποινή στον Μπάνκι «ξύπνησε» τους παίκτες της ΑΕΚ και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-14. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Χολ να αποχωρεί τραυματίας στο αριστερό πόδι.

Πατώντας καλύτερα στο παρκέ και παίρνοντας τα ριμπάουντ, ο Προμηθέας ξέφυγε ξανά (27-18) με πρωταγωνιστή τον Παρκς. Η ΑΕΚ δεν είχε πλάνο στο παιχνίδι της και οι Πατρινοί πήγαν στο +11, 32-21! Η ΑΕΚ μείωσε σε 32-25, φέρνοντας πίσω στο τερέν τον Χολ παρά τον τραυματισμό του. Με τρίποντο του Λίποβι ξανά στο +11 ο Προμηθέας, 38-27, και με τον Σάκοτα στα 4 φάουλ! Σκορ ημιχρόνου 38-29 με τους γηπεδούχους να ελέγχουν την κατάσταση.

Η ΑΕΚ πλησίασε σε 40-35 στο ξεκίνημα της επανάληψης και ήταν η ώρα να περάσει μέσα ο Γκίκας που δεν έπαιξε καθόλου στο α΄ μέρος. Το μομέντουμ ήταν με την «Ένωση» και ο Τζέιμς με τρίποντο έφερε ακόμη πιο κοντά τις δυο ομάδες (43-40). Εκεί ο Γκίκας κράτησε όρθιο τον Προμηθέα (46-40). Οι Πατρινοί πήραν πάλι τα πάνω τους και έκλεισαν στο +7 (51-44) την γ΄ περίοδο.

Ο Προμηθέας ήταν αποφασισμένος για το 2-2 και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους έντεκα (57-46). Ο Θίοντορ με τρίποντο έδωσε οξυγόνο στην ΑΕΚ (57-49) αλλά οι παίκτες του Γιατρά δεν είχαν σκοπό να …αυτοκτονήσουν και με τρίποντα των Λίποβι, Κασελάκη το σκορ έγινε 63-49! Η ΑΕΚ τα …παράτησε και όλα θα κριθούν αύριο στο ΟΑΚΑ!

* Στο γήπεδο ήταν κανονικά πάλι φίλοι της ΑΕΚ παρά τα όσα είχαν ανακοινωθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Σαλούστρος 6 (7ρ), Μέιερ 11, Χολ 2 (3ασ), Έλις 7, Μπράουν 7, Κασελάκης 6 (7ρ), Γκίκας 4, Κατσίβελης (3ασ), Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Λίποβι 9, Παρκς 16 (7ρ, 3ασ, 3κλ).

Ομαδικά στατιστικά: 21/37 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 10/19 βολές, 30-9 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

ΑΕΚ: Χάντερ 10 (6ρ), Τζέιμς 5 (6ρ), Σαντ-Ρος 12, Θίοντορ 12 (4ασ, 3κλ), Γιορκ 5, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Λαρεντζάκης 3, Εμπάκουε.