Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου 74-64: Στα ημιτελικά δια χειρός Καράμπελα

Το Περιστέρι νίκησε στο Κλειστό «Α. Παπανδρέου» τον Ήφαιστο Λήμνου και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Στα ημιτελικά της Basket League προκρίθηκε το Περιστέρι που νίκησε εντός έδρας τον Ήφαιστο Λήμνου με 74-64. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 ξέφυγαν με 15-8.

Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με όπλο τους την άμυνα πέρασαν μπροστά. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε συνεχώς το προβάδισμα αλλά η ομάδα της Λήμνου με μπροστάρη τον Σμιθ έτρεξε ένα σερί 17-4 με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 48-40.

Στην τελευταία περίοδο όμως το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη βελτίωσε την άμυνα του και με πρωταγωνιστή τον 18χρονο, Καράμπελα (11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 19 λεπτά συμμετοχής) κατάφερε να πάρει τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στην ημιτελική φάση εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 21/36 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 23/33 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 13/28 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 20/25 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 8 επιθετικά), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη.