Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου 84-81: Ο Βασιλόπουλος έδειξε τον δρόμο

Το Περιστέρι επικράτησε εντός έδρας του Ήφαιστου Λήμνου με 84-81 για τον πρώτο αγώνα της φάσης των πλέι οφ της Basket League.

Το Περιστέρι επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με 84-81 για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Basket League. Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο 17' με 39-30.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 47-42 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λήμνου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και έκλεισε την περίοδο με συν 7 (68-61).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και κατάφεραν να προηγηθούν με 74-72.

Ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Ήφαιστος ήταν μπροστά με 77-76 αλλά ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος βγήκε μπροστά και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Ο διεθνής φόργουορντ σημείωσε 19 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-42, 61-68, 84-81.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 11 (5/5 δίποντα), Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκοτσερ 14 (2), Έβανς 10, Γουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/32 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 25/36 βολές, 29 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 20/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 33 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 18 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο.