Περιστέρι-ΠΑΟΚ 83-65: «Σβηστή» νίκη για τους Περιστεριώτες

Το Περιστέρι επιβλήθηκε εύκολα του ΠΑΟΚ εντός έδρας με 83-65 για την 26η αγωνιστική της Basket League.

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε την κανονική περίοδο της Basket League το Περιστέρι που επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ 93-65. Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στους «ασπρόμαυρους» των πολλών εξωαγωνιστικών προβλημάτων.

Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι ανέβασε στροφές και πήρε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (28-18), ενώ στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στο συν 14 (35-21) χάρη σε τρίποντο του Καράμπελα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με τρίποντο του Τσόχλα κατέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους (35-29).

Οι επιθετικές λύσεις των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη όμως κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο, με το 51-37 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του και με συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (64-44). Κάπου εκεί η υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους είχε κριθεί, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει τις δυνάμεις να επιστρέψει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-37, 74-56, 83-65.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 2, Σμιθ, Σκορδίλης 12 (6/8 δίποντα), Μουράτος 7, Αγραβάνης, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 9 (1), Καράμπελας 13 (2), Βασιλόπουλος 12 (2), Κάλαχαν 7 (1), Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 11 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 2, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 9 (3), Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 13 (1), Ιατρίδης, Γκος 9 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 10/30 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 2 κοψίματα, 9 κλεψίματα, 17 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 9/28 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 1 κόψιμο, 9 κλεψίματα, 13 λάθη.