Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού διέλυσαν τον Κολοσσό

Με το επιβλητικό σκορ 94-55, οι Έφηβοι του Ολυμπιακού διέλυσαν τον Κολοσσό Ρόδου, συνεχίζοντας αήττητοι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ελευθερούπολης.

Ύστερα από την επικράτηση τους κόντρα στον Άρη, οι Έφηβοι του Ολυμπιακού διέλυσαν τον Κολοσσό Ρόδου με 94-55. Με αυτόν τον τρόπο έκαναν το "2 στα 2", συνεχίζοντας αήττητοι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται στην Ελευθερούπολη της Καβάλας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά από την αρχή και προηγήθηκαν με 16-6 στο έκτο λεπτό. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, φθάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο (45-19) λίγο πριν τη λήξη του με βολές του Οικονόμου. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό όταν με βολές του Ζευγαρά έγινε το 64-34. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά έφθασε να προηγείται ακόμη και με 40 πόντους (83-43) για να τελειώσει με το επιβλητικό 94-55.

Στην αναμέτρηση, ο προπονητής της ομάδας, Δημήτρης Τσαλδάρης, αποφάσισε να ξεκουράσει τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι, τον οποίο και χρησιμοποίησε μόλις για 5 λεπτά. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή στο ματς τον Νίκο Αυτιά, ο οποίος και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έχοντας 18 πόντους (8/10 δίποντα) και 7 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 25-13, 45-20, 71-41, 94-55

Διαιτητές: Αταρντ-Τσαϊκόφσκι-Γιάκομπς

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 5(1), Μωραϊτης 9(1), Σταματίου 2, Κολοβέρος 4, Τσολάκης 11, Οικονόμου 16, Δρίτσας 3(1), Ποκουσέφσκι 2, Μοσχόπουλος 3, Ζευγαράς 12(2), Αυτιάς 18, Μάντακας 9(1).

Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης 4, Μπακίρης 2, Κουρμαδιάς 16(4), Βαρβαρέσος Δ. 13(2), Ζαχαρίας, Φεσάκης, Βαρβαρέσος Φ. 8(2), Κωνσταντούρας 4, Μιροσάβιτς 4, Γανωτάκης, Χατζηιωάννου 2, Γκοτζάι 2.

Αυτιάς (παίκτης Ολυμπιακού): «Αύριο το ντέρμπι»

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Νίκος Αυτιάς που τόνισε: «Ηταν το δεύτερό μας παιχνίδι για το πρωτάθλημα και κάναμε ένα βήμα. Αύριο θα είναι το ντέρμπι που θα παλέψουμε για μια ακόμη νίκη».

Κουρμαδιάς (παίκτης Κολοσσού Ρόδου): «Παλέψαμε όσο μπορούσαμε»

Ο Μιχάλης Κουρμαδιάς του Κολοσσού δήλωσε για τον αγώνα: «Ήμασταν ανταγωνιστικοί όσο μπορούσαμε. Ο Ολυμπιακός είναι πλήρης ομάδα, ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια».