Ήφαιστος-ΑΕΚ 74-87: Πήρε φόρα για Μπάμπεργκ

Η ΑΕΚ επικράτησε 87-74 του Ήφαιστου στη Λήμνο και πάει με την καλύτερη ψυχολογία για την αναμέτρηση με τη Μπάμπεργκ στο Champions League.

Η ΑΕΚ πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη της στη Basket League κόντρα στον Ήφαιστο στη Λήμνο (74-87) και πλέον στρέφει την προσοχή της στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Τετάρτης (27/3) με την Μπάμπεργκ, για τα προημιτελικά του Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με ένα πόντο (38-39), ωστόσο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Ήφαιστο να προηγείται και να βγαίνει συνεχώς μπροστά στο σκορ, όμως η "Ένωση" απαντούσε με συνεχόμενα καλάθια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με διαφορά εννέα πόντων (54-63) στο τρίτο δεκάλεπτο. Στη τέταρτη περίοδο ο Ήφαιστος με σερί 8-0, έφτασε την διαφορά στον πόντο (62-63), όμως χάρη στους Σάκοτα και Χάντερ το σκορ ξέφυγε, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με διαφορά 13 πόντων (74-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 11, Έβανς 20 (7 ριμπ.), Ουίγκινς 2, Μπράζελτον 9, Φρεϊμάνις 9 (6 ριμπ.), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 5, Σταμάτης, Διαμαντάκος 8, Χαριτόπουλος, Σμιθ 8, Γκαρέζος.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 18 (4/5 τρίποντα), Τσαλμπούρης 3, Χάντερ 21 (6 ριμπ.), Γκρίφιν 6 (7 ασίστ), Σαντ-Ρόος 7 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 19 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 1, Ρογκαβόπουλος.