Μπαρτ και... κάτω ο Κολοσσός

Ο Γυμναστικός Λάρισας πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου (79-77) σε τρίποντο του Στιβ Μπαρτ 4.05'' πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Μπαρτ αποκτήθηκε προκειμένου να δώσει το κάτι παραπάνω στην ομάδα της Λάρισας και αυτοί που τον επέλεξαν μπορούν ήδη να ισχυρίζονται ότι έχει κάνει ήδη απόσβεση των χρημάτων που δαπανήθηκαν προκειμένου να έρθει ο γκαρντ από τη Νέα Υόρκη στη χώρα μας.

Πάντως, για να φτάσει ο Γυμναστικός στη νίκη έβαλαν κι άλλοι το... χεράκι τους. Στην πρώτη περίοδο ο Παπαντωνίου σημείωσε δέκα πόντους και μοίρασε τρεις ασίστ και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με ένα πόντο (19-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους δύο αντιπάλους να επιδίδονται σε σκληρές μονομαχίες. Ο Γυμναστικός κατάφερε να προηγηθεί με 33-26, όμως ο Κολοσσός πέρασε στην αντεπίθεση καταφέρνοντας τελικά να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στην ισοπαλία (38-38).

Η τρίτη περίοδος παραλίγο να αποδειχτεί καταστροφική για τους γηπεδούχους, αφού η ομάδα της Ρόδου μπήκε με τις μηχανές στο φουλ κι έκανε ένα σερί 14-0 πηγαίνοντας το σκορ στο 38-52. Ο Γυμναστικός αντεπιτέθηκε, έφτασε το σκορ στο -2 (50-52), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 7-0 για το 50-59 και τότε ανέλαβαν δράση αρχικά οι Σάφτεναρ και Βαβάτσικος που μείωσαν σε 66-71. Η ομάδα της Ρόδου βρήκε τρίποντο από τα χέρια του Χάρις για το 68-74 και κάπου εκεί ο Φάρος αντέδρασε, με τον Στιβ Μπαρτ να πετυχαίνει ένα έμμεσο τρίποντο για το 76-77 και στην επόμενη φάση να διαμορφώνει με Ολύμπια ψυχραιμία το 79-77 από τα 6.75.

Με τη νίκη αυτή ο Φάρος βλέπει με σιγουριά πλέον την παραμονή του στη Basket League ενώ ο Κολοσσός μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά τη συμμετοχή του στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 15 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Κίλι 2, Παπαμακάριος 10 (2), Μπάλογκαν, Μπάντερ 7 (1), Μαραγκός 7, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σχίζας 8 (2), Μπρέι 22 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 13 (1), Γιανγκ 10, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης, Γουέρ 9 (1).