Εύκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Κόροιβου στην Πυλαία

Σε τροχιά τετράδας παρέμεινε ο ΠΑΟΚ αφού επικράτησε άνετα του Κόροιβου Αμαλιάδας (92-63) στοπ κλειστό της Πυλαίας.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δε συνάντησαν αντίσταση από την ομάδα της Αμαλιάδας που έχει μπει σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή της στη Basket League.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε από τα πρώτα κιόλας λεπτά να ξεφύγει στο σκορ αφού στο 8’ η διαφορά είχε πάει ήδη σε διψήφια νούμερα (23-13). Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο +11 (26-15) και όλα έδειχναν ότι εύκολα ή δύσκολα η νίκη θα πήγαινε στους γηπεδούχους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα πιο απογοητευτική για τους φιλοξενούμενους. Ο Κόροιβος έχασε επαφή με το σκορ και δε μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τον ΠΑΟΚ. Το ημίχρονο έκλεισε στο +21 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (48-27) και όλα έδειχναν ότι η επανάληψη θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.
Με τον Τζάκσον να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και να σταματάει τελικά στους 22 πόντους, ο ΠΑΟΚ έφτασε άνετα στη νίκη απέναντι σε έναν Κόροιβο που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έδειξε ότι απέναντι σε ισχυρότερους αντιπάλους αδυνατεί να φανεί ανταγωνιστικός, αφού στον προηγούμενο αγώνα του είχε γνωρίσει την ήττα από τον Ολυμπιακό με διαφορά 30 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 15 (3/5 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4, Τζάκσον 22 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκος 5 (1), Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 4 (1), Μαργαρίτης 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Τζόουνς.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 21 (9/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Πόσλεϊ 2 (0/8 σουτ, 2/2 βολές), Λάνγκφορντ 5 (1), Σκουλίδας 5 (1), Χάινς 11 (!), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 3 (1/8 σουτ), Ντεκόζεϊ 9, Κεμπ.