Ολυμπιακός - Κύμη 92-69 : «Καθάρισαν» Σπανούλης-ΛεΝτέι

Έχοντας για πρωταγωνιστές το δίδυμο των Σπανούλη (16π, 4ασ) ΛεΝτέι (20π, 7ρ), ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Κύμη στο ΣΕΦ με 92-69. Επέστρεψε ο Αγραβάνης.

Για την 15η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε σχετικά εύκολα την Κύμη με σκορ 92-69. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους στο σημαντικό ματς της ερχόμενης Πέμπτης (31/1) κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Με το τρίποντο του αρχηγού των Πειραιωτών και το μακρινό σουτ του Γκος, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-3 στο 5. Στη συνέχεια, όμως, η καλή άμυνα από τους φιλοξενούμενους, εγκλώβισε την επίθεση των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ, με τον Τουντζιαράκη να κερδίζει τις μάχες απέναντι στον ΛεΝτέι, μειώνοντας το σκορ σε 13-11. Η Κύμη, μάλιστα, προηγήθηκε και με 13-14 στο σκορ, με το τρίποντο του Πουλιανίτη, αλλά στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ο Τουπάν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (16-14).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Γκος, Στρέλνιεκς, Τουπάν, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα, βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας και άρχισαν να βγάζουν ελεύθερα σουτ με έξτρα πάσες. Στο 13' ο Τουπάν με τρίποντο διαμόρφωσε το 23-16, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ στη συνέχεια να πατούν... γκάζι και να εκτοξεύουν την διαφορά. Με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη η διαφορά στο 16' πήγε στο +16 (34-18), με τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο ΛεΝτέι συνέχιζε να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι, φτάνοντας τους 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν πήραν καθόλου χρόνο συμμετοχής οι Μάντζαρης, Αγραβάνης και Μπόγρης. Το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε την παρέα του Γιώργου Πρίντεζη να προηγείται με 42-32, έχοντας 68% στα δίποντα (13/19) κα κυριαρχία στα ριμπάουντ (22-12)

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι Πειραιώτες είχαν την διάθεση να ποντάρουν στην ταχύτητα, κάνοντας γρήγορες επιθέσεις, βρίσκοντας παράλληλα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Με αυτόν τον τρόπο έφτασαν στο +13 (50-37) στο 23' με τον Πρίντεζη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η Κύμη, όμως, απάντησε, καθώς με ένα σερί 10-0 μέσα σε δύο λεπτά, βρίσκοντας μακρινά σουτ με τον ΓΟυίλιαμς, πλησίασε στο τρίποντο (50-47). Πρίντεζη και Τίμα διαμόρφωσαν το 58-47 στο 27', η διαφορά πήγε πάλι στο +15 (62-47) με τον Γκος, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 64-51 για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι "ερυθρόλευκοι" έβγαλαν ενέργεια και βρήκαν χώρους να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον δραστήριο Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 71-54. Σε εκείνο το σημείο πέρασε για πρώτη φορά στο ματς ο Δημήτρης Αγραβάνης, στη θέση "5". Με τα τρίποντα των Μάντζαρη-Αγραβάνη, οι Πειραιώτες εκτόξευσαν την διαφορά, η οποία έφτασε και στο +23 (81-58) με τις βολές του Σπανούλη στο 35'. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Κύμη δεν είχε άλλες δυνάμεις να αντιδράσει, με τον Ολυμπιακό να φέρνει την διαφορά και στο +25 (88-63) με τον Γκος. Στο τέλος οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασαν στη νίκη με 92-69.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Οι Βασίλης Σπανούλης και Ζακ ΛεΝτέι ήταν οι δύο μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση, οι οποίοι και... καθάρισαν το ματς για τους γηπεδούχους. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" τέλειωσε το ματς έχοντας 16 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Ζακ ΛεΝτέι κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, έχοντας 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακά αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι, καθώς τέλειωσε το ματς έχοντας 69% ευστοχία στα δίποντα (27/39). Οι Πειραιώτες πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (39-29), σημειώνοντας 21 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 12 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σπανούλης 16 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 2 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10, Τίμα 6 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Αγραβάνης 7 (1), Μάντζαρης 3 (1), Στρέλνιεκς 6, Τουπάν 10 (2/7 τρίποντα), ΛεΝτέι 20 (9/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 10 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 2, Γουάσινγκτον 15 (1), Λιούις 18 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γουίλιαμς 8 (2), Πουλιανίτης 8 (2), Τσιάρας 2, Μαραγκός 6, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Μαργέλης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/39 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 14/18 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 21/45 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 9/14 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 15 λάθη