Ολυμπιακός - ΑΕΚ 101-75: Η γιορτή του Σπανούλη, η αφύπνιση του Τίμα

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ στο ΣΕΦ με το επιβλητικό σκορ 101-75. Αγωνιστικό ξέσπασμα από τον Τίμα με 17 πόντους και 5/8 τρίποντα, με τον Σπανούλη να γίνεται ο κορυφαίος πασέρ του πρωταθλήματος.

Για την 12η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ στο ΣΕΦ με το επιβλητικό σκορ 101-75, έχοντας για μεγάλο κέρδος την αγωνιστική... αφύπνιση του Γιάνις Τίμα (17 πόντοι, 5/8 τρίποντα). Μεγάλωσε και πάλι το ροτέισον ο Ντέιβιντ Μπλατ, μοιράζοντας τον χρόνο στους παίκτες του, δίνοντας 21 λεπτά στον Σάσα Βεζένκοφ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Οι Πειραιώτες ζορίστηκαν μόνο στη πρώτη περίοδο, καθώς στη συνέχεια πάτησαν... γκάζι, έδειξαν έμπρακτα την διαφορά κλάσης με τον αντίπαλο τους, εκτόξευσαν την διαφορά στα ύψη και έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του αγώνα.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μετέτρεψαν σε... πάρτι το δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας ένα θελκτικό και εντυπωσιακό μπάσκετ, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους. Έγραψε ιστορία ο Βασίλης Σπανούλης, καθώς με τις 4 ασίστ που μοίρασε κόντρα στην ΑΕΚ, ξεπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη και έγινε ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" στρέφουν την προσοχή τους για το ευρωπαϊκό ματς της Τρίτης (8/1, 21:00) στο οποίο θα υποδεχτούν στο ΣΕΦ την Μπασκόνια.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Οι Πειραιώτες έπαιρναν σερί πόντους από τους δύο φόργουορντ, με τον Λετονό να διαμορφώνει το 8-7 στο σκορ στο 4’. Η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις και πόντους από την περιφέρεια με τον Ματσιούλις, με τον Μπλατ να ρίχνει στην μάχη τους Σπανούλης-Γκος. Ο Λιθουανός σουτέρ της «Ένωσης» συνέχιζε να βρίσκει στόχο πίσω από τα 6.75 μέτρα, διαμορφώνοντας το 11-13 στο σκορ στο 7’, με το παιχνίδι να μην έχει ρυθμό λόγω των συνεχόμενων φάουλ, με τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα από τις αποφάσεις των διαιτητών. Πρίντεζης, Παπανικολάου και Μπόγρης πήραν θέση στο παρκέ, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να κάνει γρήγορα ροτέισον.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλειναν χώρους μέσα στην ρακέτα και συνέχιζαν να δίνουν το τρίποντο στην ΑΕΚ, με τους «κιτρινόμαυρους» να είναι εντυπωσιακά εύστοχοι, καθώς με δύο σερί τρίποντα από τον Σαντ-Ρος, ανέκτησαν το προβάδισμα (18-19). Στο τέλος του δεκαλέπτου, όμως, ο Σπανούλης ευστόχησε σε buzzer-beater σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, διαμορφώνοντας το 25-21.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός προχώρησε με τους Σπανούλη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και ΛεΝτέι, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν σκορ από τους δύο αρχηγούς τους κοντά στο καλάθι. Όμως, το πρόβλημα ήταν στην άμυνα, καθώς κάθε φορά οι γηπεδούχοι μάζευαν την μπάλα από το δίχτυ, με την ΑΕΚ να παραμένει κοντά στο σκορ με αιχμή του δόρατος τον δραστήριο Τζέιμς (33-31 στο 14’). Ο Τίμα επέστρεψε στο παρκέ, ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ακολούθως ο Στρέλνιεκς έδωσε έξοχη ασίστ στον Μιλουτίνοφ, με τους Πειραιώτες να φέρνουν για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 (43-33) στο 18’. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους. Ο Λετονός φόργουορντ είχε πάρει… φωτιά πίσω από τα 6.75 μέτρα (46-33), φτάνοντας τους 8 πόντους στο ματς, με τον ΛεΝτέι ακολούθως να εκτοξεύει την διαφορά στο +14 (52-38). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 52-39, έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (19-7).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Λετονούς. Οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, Στρέλνιεκς-Τίμα βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (61-41) στο 23’. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς, με τον Πρίντεζη με νέο σουτ από την περιφέρεια να δίνει προβάδισμα με +23 (68-45) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι, πλέον, έλεγχαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγούνται με 74-56.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να κάνει κουμάντο στο ματς, με τον δραστήριο Σπανούλη να παίρνει πρωτοβουλίες, διαμορφώνοντας το 82-61 με σερί πόντους. Ο Τουπάν, ο οποίος έμεινε για σχεδόν 28 λεπτά στον πάγκο, μπήκε και εκείνος στην λίστα των σκόρερ, με τον Γκος να εκτοξεύει την διαφορά στο +27 (88-61) στο 35’. Στη συνέχεια, δύο είναι τα θέματα που απασχολούσαν τους γηπεδούχους. Να μοιράσει ασίστ ο Σπανούλης και να ξεπεράσουν οι Πειραιώτες τους 100 πόντους. Ο αρχηγός των Πειραιωτών, με την ασίστ που έδωσε στον Μπόγρη που κάρφωσε με θεαματικό τρόπο, έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, γνωρίζοντας την αποθέωση στο ΣΕΦ. Και όσον αφορά την «100άρα»; Έγινε και αυτή πράξη, με τον «εκτελεστή» Τίμα να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το τελικό 101-75

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Η «αφύπνιση» του Γιάνις Τίμα ήταν το μεγάλο κέρδος για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση. Ο Λετονός φόργουορντ, ο οποίος αναλώθηκε σε αρκετές απογοητευτικές εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα, ήταν ο MVP της αναμέτρησης κόντρα στην ΑΕΚ. Έδειξε δείγματα του επιθετικού του ταλέντου, αλλά και της περίφημης ικανότητας του στο περιφερειακό σουτ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής, έχοντας πάρει... φωτιά πίσω από τα 6.75 μέτρα, καθώς μέτρησε 5/8 τρίποντα. Και όλα αυτά στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, μετά τον τραυματισμό του στο χέρι. Άξιος συμπαραστάτης του ο Βασίλης Σπανούλης (14 πόντοι, 4 ασίστ), ο οποίος γιόρτασε το γεγονός πως έγινε ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ (36-22), ο οποίος δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΚ στο παιχνίδι των αιθέρων. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από την περιφέρεια, καθώς τέλειωσαν το ματς έχοντας 52% (12/23) στα τρίποντα, ενώ μοίρασαν και 26 ασίστ, παίζοντας ομαδικο μπάσκετ. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ σημείωσαν 22 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, επιδιώκοντας σε κάθε ευκαιρία το γρήγορο τρανζίσιον παιχνίδι, όπως και η συνέπεια που έδειξαν στον τομέα του σκορ. Και στα τέσσερα δεκάλεπτα σημείωσαν +20 πόντους (25, 27, 22, 27).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο «καυτό» τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες σκλήρυναν στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, συνέχιζαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και εκτόξευσαν την διαφορά στο +23 στο 26’. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι το τέλος του αγώνα. Τα... ζόρια κράτησαν μόλις για ένα δεκάλεπτο (25-21).

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 52-39, 74-56, 101-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 9 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Στρέλνιεκς 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τίμα 17 (5/8 τρίποντα), Πρίντεζης 13 (1), Σπανούλης 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 6, Παπανικολαόυ 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουπάν 5 (1), ΛεΝτέι 5

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 11 (2), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 15 (5/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 15 (3), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 4, Λαρεντζάκης 9 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Τζέιμς 10 (5/8 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/37 δίποντα, 12/23 τρίποντα, 15/18 βολές, 36 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/37 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη