Λαύριο - Κύμη 86-68: Πρώτη νίκη μετά τις 17 Νοεμβρίου

Το Λαύριο έδωσε τέλος στο 5-0 αρνητικό ρεκόρ του, καθώς επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Κύμης με 86-68. Είχε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα από τις 17 Νοεμβρίου.

Τέλος σε αρνητικό σερί 5-0 έβαλε το Λαύριο επικρατώντας της Κύμης με 86-68, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Α1. Μετά τη νίκη επί του Άρη, η ομάδα της Εύβοιας δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει μία 3η νίκη, αφού δεν άντεξε απέναντι στη μεγάλη εμφάνιση των γηπεδούχων στο β΄ μέρος. Αυτή ήταν η 4η νίκη στο σύνολο για το Λαύριο. Μάλιστα ήταν η 10η ήττα στους τελευταίους 11 αγώνες για τους παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού. Το Λαύριο «χτύπησε» στη ρακέτα με ηγέτες τους Κακλαμανάκη (17π.), Κουζέλογλου (16π.), ενώ ο Σαγκς με 22 πόντους και ο Χόρτον με 19 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από την Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-33, 68-49, 86-68

Μουδιασμένο από τις 5 διαδοχικές ήττες μπήκε το Λαύριο και επέτρεπε στην Κύμη να παραμένει σε διεκδίκηση νίκης στο πρώτο μέρος. Μετά το 18-18 της 1ης περιόδου, έγινε «μάχη» με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από 4 πόντους.

Το β΄ μέρος βρήκε το Λαύριο στην πρωτοπορία (37-33), με τους γηπεδούχους ν' ανεβάζουν την απόδοσή τους στην 3η περίοδο στηριζόμενοι στους ψηλούς τους (Κακλαμανάκη, Κουζέλογλου και Μιλόσεβιτς). Το Λαύριο πέτυχε 31 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και το +19 (68-49) στο 30ο λεπτό αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο για τους παίκτες του Ισίδωρου Κουτσου. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίπαλο στην 4η περίοδο, εκτόξευσαν την τιμή της διαφοράς ακόμη και στους 27 πόντους (78-51 στο 34') και πήραν την πολυπόθητη νίκη! Η τελευταία τους είχε σημειωθεί απέναντι στον Κολοσσό (74-70) για την 6η αγωνιστική, στις 17 Νοεμβρίου.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Βαρδάλος, Λόρτος

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 6 (1), Κακλαμανάκης 17, Κουζέλογλου 16 (2), Λαμπ 10 (1), Ινγκλις 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 11, Περράκης, Νίξον 4, Λεγκίκας 3 (1), Μπιούφορντ 3 (1), Τόμας 4

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Πουλιανίτης 11 (1), Τουντζιαράκης 5, Σαγκς 22, Ουάσινγκτον 7 (1), Λιούις, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 2, Μητσιμπόνας, Μαργέλης, Χόρτον 19