Κύμη - Άρης 75-57: Κοντά σε υποβιβασμό ο "αυτοκράτορας"

Η Κύμη βρέθηκε στο -17, αλλά κατάφερε να γυρίσει το ματς, φτάνοντας στη νίκη με 75-57. Σε μπελάδες οι «κιτρινόμαυροι», καθώς βρίσκονται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Κύμη βρέθηκε κόντρα στον Άρη στο -17 στο 24’, όταν έχανε με 28-45, αλλά κατάφερε να κάνει όχι απλά ολική ανατροπή, κάτι περισσότερο. Κέρδισε τον αγώνα με σκορ 75-57, με επιμέρους 47-12 στα τελευταία 16 λεπτά!

Η κρισιμότητα του αγώνα έφερε από το ξεκίνημα νευρικότητα, κακές επιλογές, λάθη και αχρείαστα φάουλ και για τις δύο ομάδες. Τεσσεράμιση λεπτά μετά το ξεκίνημα το σκορ ήταν… 2-0 για την Κύμη, όμως τότε ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Ραμόν Χάρις (12π. στο α’ μέρος με 3/5 τρ.) έτρεξε ένα σερί 17-2 και προηγήθηκε με 17-4 (7’). Η Κύμη αντέδρασε με προσωπικές ενέργειες του Κάμφορ και αργότερα του Λιούις και μείωσε στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 13-18.

Οι γηπεδούχοι έφεραν τον αγώνα στο καλάθι (16-18 στο 11’), όμως ο Άρης δεν πανικοβλήθηκε. Με σταθερά την αμυντική του λειτουργία που οδήγησε την Κύμη σε κακές επιλογές (7/25 σουτ εντός πεδιάς και 9 λάθη στο α’ μέρος) ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 14’ το σκορ έγινε 16-24 με τρίποντο του Μποχωρίδη, ενώ σκορ βρήκε ο Άρης και από τους Τζόουνς και Χρηστίδη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 17’ το σκορ ήταν 17-28 και ο Χάρις με το τρίτο τρίποντό του στο πρώτο ημίχρονο διαμόρφωσε το 26-35 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Με προσήλωση στην άμυνα και καλή ψυχολογία στην επίθεση ο Άρης μπόρεσε να “χτίσει” διαφορά 17 πόντων και να προηγηθεί με 28-45 (24’), όμως είχαν φορτωθεί με 4 φάουλ ο Μποχωρίδης και με 3 φάουλ ο Τζόουνς. Η Κύμη έτρεξε ένα σερί 15-0 με πρωταγωνιστή τον Σαγκς και μείωσε σε 43-45 (29’), ενώ η ανοησία του Τζόουνς να διαμαρτυρηθεί για το 4ο φάουλ, χρεώθηκε με τεχνική ποινή και έτσι ο Αμερικανός αποβλήθηκε πριν καν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο (46-48).

Οι κίτρινοι είχαν χάσει το μυαλό τους και την αυτοπεποίθησή τους, ο Σαγκς βρήκε ρυθμό και η Κύμη ξέφυγε με 58-50 στο 34’ ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα, αφού το σερί της από το -17 είχε φτάσει το 30-5! Ο Άρης δεν μπορούσε να αντιδράσει, η Κύμη το εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε μπροστά με 65-53 στο 28’, έχοντας ξεκάθαρα εικόνα νικητή και αυτό την οδήγησε σε μια τεράστια νίκη με 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57.

ΚΥΜΗ: Μητσιμπόνας, Χόρτον 13 (3/4β., 5/12δπ., 7ρ.), Σαγκς 16 (5/5β., 4/6δπ., 1/4τρ.), Ουάσινγκτον 10 (3/6τρ.,), Λιούις 11 (11ασ.), Πουλιανίτης 3 (1), Στυλιανού 3 (1), Άρμστεντ, Μαραγκός 2, Τουτζιαράκης 12 (4/4β., 4/5δπ.), Καμφόρ 5 (1).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 6 (0/3δπ., 2/6τρ., 3ασ.), ΜακΓκι 4 (13ρ.), Μπελ 5 (1/4δπ., 1/5τρ.), Χάρις 14 (1/1β., 2/2δπ., 3/5τρ., 7ρ.), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 4, Χρηστίδης 6, Τζόουνς 8 (4/6δπ.), Νταλό, Κάιζερ, Αγγέλου 3