Oλυμπιακός - Περιστέρι 92-69: Ήταν μέχρι να «αγριέψει»

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -19 (19-38) στο 14', αλλά στη τρίτη περίοδο «αγρίεψε» (επί μέρους σκορ 32-10), πάτησε... γκάζι και νίκησε το Περιστέρι άνετα με 92-69.

Για την 10η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι με σκορ 92-69. Οι Πειραιώτες τα βρήκαν... σκούρα κόντρα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στο πρώτο ημίχρονο, καθώς βρέθηκαν στο -19 (19-38) στο 14'. Στην τρίτη περίοδο, όμως, "αγρίεψαν", πάτησαν... γκάζι, έφεραν τα πάνω-κάτω, μέτρησαν επί μέρους σκορ 32-10, εκτόξευσαν την διαφορά στα ύψη και έφτασαν στο τέλος εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Οι Πειραιώτες είχαν για σημείο αναφοράς τους στην επίθεση τον Σέρβο σέντερ, με το Περιστέρι όμως να ανακτά το προβάδισμα στο σκορ (6-9) με το τρίποντο του Γκρέι στο 4’. Σπανούλης και Πρίντεζης πήραν θέση στο παρκέ (με τον Στρέλνιεκς να αποχωρεί καθώς άνοιξε το κεφάλι του σε σκληρό μαρκάρισμα που δέχτηκε, δίχως να πάρει φάουλ), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια. Με του σουτ του Κάλαχαν έφτασαν στο +6 (6-12), με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να πατούν καλύτερα στο παρκέ. Η διαφορά πήγε και στο +7 (10-17), με τους Κάλαχαν και Μπέντιλ να βρίσκουν καλάθια στην επίθεση, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να ελέγχει τον ρυθμό. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια έδωσε επιθετική ώθηση με σερί σουτ που σημείωσε, αλλά οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ (16-21) στο τέλος της περιόδου, εμφανίζοντας προβλήματα απέναντι στον αντίπαλο τους, χάνοντας και αρκετά σουτ (1/6) πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Το Περιστέρι στη δεύτερη περίοδο έφτασε και στο +12 (16-28) στο 11’ με τον Μπέντιλ, βάζοντας από νωρίς ζόρια στον Ολυμπιακό, ο οποίος προσπαθούσε να βρει ρυθμό και να αντιδράσει. Οι παίκτες των Πειραιωτών ήταν εκνευρισμένοι με τα σφυρίγματα των ρέφερι, ειδικά ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε, με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή. Ο Μπλατ για να τον ηρεμήσει τον πέρασε στον πάγκο, με τον Σέρβο να δείχνει έξω φρενών. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σε γενική αναστάτωση, γεγονός το οποίο και το εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι, με αποτέλεσμα να φτάσει σε νταμπλ-σκορ στο 14’, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 19-38! Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν, ο Μπλατ χρησιμοποίησε πεντάδα με τους Γκος-Τουπάν-Παπανικολάου-ΛεΝτέι και Μπόγρη, με τον Γκος να μειώνει σε 28-41 στο 17’. Παρά την πίεση των «ερυθρολεύκων», οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη διατηρούσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-47) βρίσκοντας συνεχώς σουτ από την περιφέρεια (7/10). Στη συνέχεια οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά, με τον Αξέλ Τουπάν να αναλαμβάνει δράση! Με εννιά σερί πόντους από τον Γάλλο, ευστοχώντας σε δύο σερί τρίποντα, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 42-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, με τους Πειραιώτες να έχουν… άγριες διαθέσεις, βγάζοντας σκληράδα σε άμυνα και επίθεση. Με σερί πόντους των αρχηγών και κάρφωμα του Μιλουτίνοφ στον αιφνιδιασμό, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ με 52-50, ελέγχοντας πλέον εκείνοι τον ρυθμό του παιχνιδιού. Τα μάτια του Σπανούλη… γυάλιζαν και με σερί διεισδύσεις έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (56-50) στο 25’, με το Περιστέρι να έχει πετύχει μόλις ένα καλάθι σε 5 λεπτά. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, έπαιρναν τα ριμπάουντ, είχαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και δεν άφηναν περιθώριο στον αντίπαλο τους, σκοράροντας στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία. Ο Παπανικολάου στο 29’ έφερε την διαφορά στο +13 (70-57), με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 74-58, απαντώντας με επί μέρους σκορ 32-10 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι είχε ξεμείνει από δυνάμεις και έβγαζε απογοήτευση στο παιχνίδι του, με τον Ολυμπιακό παράλληλα να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι. Με τρίποντο του Βεζένκοφ οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +24 (84-60) στο 34’, με το παιχνίδι, πλέον, να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Στη συνέχεια, ο Μπλατ πέρασε για πρώτη φορά στο ματς τον Τίμα, ο οποίος είχε καλά τελειώματα στην επίθεση, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στη νίκη στο τέλος με σκορ 92-69.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Αξέλ Τουπάν ήταν ο παίκτης «κλειδί» για τον Ολυμπιακό όταν βρέθηκε να χάνει σχεδόν με 20 πόντους διαφορά. Ο Γάλλος φόργουορντ ανέλαβε δράση, όντας «καυτός» από την περιφέρεια. Ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα και με συν τρεις βολές, πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας το σκορ στο ημίχρονο σε 42-48. Ήταν ο αθλητής που έδωσε την… σπίθα, για να πάρουν «φωτιά» οι Πειραιώτες στο καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο.

To στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός έπαιξε για ακόμη μία φορά ομαδικό μπάσκετ, καθώς μοίρασε 22 ασίστ, σε αντίθεση με τις μόλις 7 που έδωσε στο ματς το Περιστέρι.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το Περιστέρι κατόρθωσε να σοκάρει τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με +19 (19-38) στο 14’. Στη Τρίτη περίοδο, όμως, οι Πειραιώτες «αγρίεψαν». Έβγαλαν σκληράδα σε άμυνα και επίθεση και βρήκαν τρομερό ρυθμό στο σκοράρισμα. Απάντησαν με επί μέρους σκορ 32-10 έχοντας για μπροστάρη τον Σπανούλη, προηγήθηκαν με 74-58 και «καθάρισαν» το ματς, φτάνοντας και στο +26 (90-64) στο 38’.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 10 (2), Μιλουτίνοβ 9, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη, 4 κλεψίματα) Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 4 (6 ασίστ), Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπόγρης 2 (4 ριμπάουντ), Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3/5 τρίποντα), Τίμα 4 ΛεΝτέι 12 (8 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5 (5 ριμπάουντ), Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπέντιλ 18 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καράμπελας 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/35 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 14/22 βολές, 24-13 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 17/33 δίποντα, 9/22 τρίποντα βολές, 15-8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.