Άρης - Χολαργός 58-59: Σε βαθιά αγωνιστική κρίση οι «κιτρινόμαυροι»

Την πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας του σημείωσε ο Χολαργός, ο οποίος κατάφερε να νικήσει τον Άρη στην Θεσσαλονίκη με σκορ 58-59.

Ο Άρης απώλεσε διαφορά 17 πόντων και έδωσε το δικαίωμα στον Χολαργό να πετύχει την πιο μεγάλη νίκη στην ιστορία του, με σκορ 58-59, μέσα στο Αλεξάνδρειο. Σε βαθιά αγωνιστική κρίση οι κίτρινοι, που μένουν χωρίς νίκη στην έδρα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι κίτρινοι με όπλο την άμυνά τους κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Υποχρεώσαν τον Χολαργό να σουτάρει με 32% εντός πεδιάς (7/20δπ., 2/8τρ.), κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (24-14), είχαν καλό περιφερειακό σουτ (5/11τρ.), έβαλαν και τις βολές (9/10) κι αν ήταν πιο προσεκτικοί στα δίποντα (6/19) τότε θα είχαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Βέβαια, έφτασαν στο +17 (31-14) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με πρωταγωνιστές τους Μπελ (11π.) και ΜακΓκι (10π.) αλλά τότε δέχθηκαν ένα 8-0 σερί από τον Χολαργό που μείωσε σε 31-22 (18’) και ξαναμπήκε στο παιχνίδι, κλείνοντας το ημίχρονο στο 36-27.

Ο Χολαργός με σερί 0-7 έφτασε το ματς στο καλάθι (36-34 στο 23’) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι. Ο Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ, ο Άρης αντέδρασε και με κορυφαίο τον Σλαφτσάκη προηγήθηκε με 41-34 (26’), όμως ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε λάθος επιλογές του Μποχωρίδη και προσπέρασε με 41-42 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου. Το “γκολ-φάουλ” του Μπελ έβαλε και πάλι τους κίτρινους σε ρόλο οδηγού (44-42 στο 30’), αλλά ο Χολαργός ήταν πλέον στο ματς.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου παίκτηκε πολύ κακό μπάσκετ. Ο Άρης ήταν μπροστά με 48-45, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει παρά τις προσπάθειες του Σλαφτσάκη στην άμυνα που ήταν… παντού, όμως ούτε ο Χολαργός είχε καθαρό μυαλό επιθετικά, για να εκμεταλλευτεί την πίεση των γηπεδούχων.

Στο 36’ το σκορ ήταν 50-48 με τρίποντο του Φιτζπάτρικ και με τον ίδιο παίκτη ο Χολαργός στα 1:33 πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 54-55 (2/2β.). Ο Φλιώνης ήταν αυτός που έδωσε ζωή στον Άρη σε μια “σκοτωμένη” επίθεση και τον έβαλε ξανά μπροστά με 56-55 στα 1:09 πριν το τέλος.

Ο Λυκογιάννης κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά ο Λοβ έκανε λάθος πάσα στα 59’’ και ο Άρης πήρε την κατοχή, όμως ο Λάκι Τζόουνς έκανε επίσης λάθος και ο Λοβ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 56-57 (36’’). Ο Μποχωρίδης με 2/2 βολές από φάουλ του Αγκμπελέσε έγραψε το 58-57 στα 23’’ πριν το τέλος, αλλά ο Αγκμπελέσε με καλάθι στα 3’’ έκανε το 58-59. Ο Βεργίνης πήρε την τελευταία προσπάθεια, είχε ελεύθερο τρίποντο, αλλά αστόχησε και έτσι ο Χολαργός πήρε τη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59.

ΑΡΗΣ (14/17β., 13/32δπ., 6/23τρ., 34ρ., 12ασ., 15λ., 5κλ., 2κοψ.): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 4 (1/5δπ., 02τρ., 4ασ.), ΜακΓκι 10 (4/5β., 3/8δπ., 6ρ.), Μπελ 14 (2/2β., 3/4δπ., 2/6τρ., 2ασ.), Χάρις, Σλαφτσάκης 8 (1/2β., 2/3δπ., 1/2τρ., 6ρ.), Βεργίνης 8 (1/2δπ., 2/7τρ.), Τζόουνς 4 (2/2β., 1/3δπ., 5ρ., 2ασ.), Νταλό 2, Κάιζερ 3 (5ρ.).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (10/13β., 14/30δπ., 7/16τρ., 28ρ., 15ασ., 17λ., 8κλ, 7κοψ.): Κώττας 2, Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 6 (5ρ., 4ασ.), Τάλτον 7 (2/2τρ., 4ασ.), Χόκινς 7 (1), Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 5 (1), Σκουλίδας 3 (1), Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 10 (4/4β., 3/5δπ., 8ρ., 3κοψ.), Λοβ 14 (3/3β., 4/6δπ., 1/1τρ., 5ρ., 4ασ.).