Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός 67-86: Με δίδυμο Μιλουτίνοφ-Γκος

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Κολοσσό στη Ρόδο (67-86), έχοντας για πρωταγωνιστές το δίδυμο των Μιλουτίνοφ (14π) και Γκος (16π) και πλέον έχει το μυαλό του στο ματς της Βαρκελώνης.

Για την 9η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός σημείωσε την όγδοη νίκη του στη διοργάνωση, καθώς επικράτησε άνετα στη Ρόδο επί του Κολοσσού με σκορ 67-86. Έμειναν εκτός δωδεκάδας οι Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης για λόγους ξεκούρασης, καθώς ακολουθεί διπλή αγωνιστική στην EuroLeague την ερχόμενη εβδομάδα. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Τρίτης (18/12) κόντρα στη Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Τουπάν, Παπανικολάου, ΛεΝτέι στο «4» και Μπόγρη, με τον Τουπάν να διαμορφώνει το 4-6 στο σκορ στο 4’. Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να κάνει γρήγορα ροτέισον, περνώντας στο παρκέ τους Στρέλνιεκς, Μιλουτίνοφ και Τίμα, με τον Σέρβο σέντερ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, φέρνοντας την διαφορά στο +8 (11-19) στο 9’. Το πρώτο δεκάλεπτο τέλειωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ με 15-19.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +9 (15-24) στο 13’, με τον Στρέλνιεκς να βάζει τρίποντα και τον Τουπάν να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό. Όσο ο χρόνος περνούσε, τόσο και η διαφορά μεγάλωνε, με τους Πειραιώτες να φτάνουν και στο +13 (17-30), με τον Ντιγκς στη συνέχεια να δίνει… ανάσα στην ομάδα του από την περιφέρεια, με τον Κολοσσό να παρουσιάζεται αρκετά άστοχος (4/12 σουτ). Ο Βεζένκοφ στη συνέχεια βρήκε στόχο στο ματς, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με σκορ 29-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός άρχισε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια με τους Βεζένκοφ, Γκος και Στρέλνιεκς, διαμορφώνοντας το 42-51 στο 27’, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με τους Πειραιώτες να τρέχουν σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο με τους Τουπάν και Παπανικολάου, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το 45-56 στο σκορ. Η διαφορά έφτασε και στο +14 (46-60) στο 30’, με τον Μιλουτίνοφ να είναι ασταμάτητος, παίζοντας δίχως αντίπαλο κάτω από τα καλάθια.

Ο εντυπωσιακός Μιλουτίνοφ συνέχιζε να τελειώνει τις φάσεις με έξοχο τρόπο, δείχνοντας την βελτίωση που έχει πραγματοποιήσει φέτος στο να βάζει τη μπάλα στο καλάθι. Ο Μάντζαρης στη συνέχεια μοίραζε απλόχερα ασίστ στους συμπαίκτες του, με τον Τίμα να παίρνει και εκείνος το όπλο του από την περιφέρεια, φέρνοντας την διαφορά στο +15 (54-69) στο 34’. Στο 38’ ο Γκος με νέο τρίποντο διατήρησε την διαφορά (63-78), ο Βασίλης Τολιόπουλος με τον νεαρό Ανδρέα Τσουμάνη πέρασαν για πρώτη φορά στο ματς λίγο πριν τη λήξη, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο τέλος εύκολα στη νίκη με σκορ 67-86. Ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από τον Κολοσσό, μετρώντας νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για να καταφέρουν οι γηπεδούχοι να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πραγματοποιεί την καλύτερη σεζόν της καριέρας του φέτος και αυτό φροντίζει να το δείχνει όχι μόνο στα παιχνίδια της EuroLeague, αλλά και σε αυτά του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Σέρβος σέντερ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και έκανε επίδειξη των δυνατοτήτων του στο να βάζει την μπάλα στο καλάθι, τελειώνοντας τις φάσεις με διάφορους τρόπους. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 14 πόντους (7/10 δίποντα), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε 22 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του και ο εξαιρετικός Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση, έχοντας 16 πόντους (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός πήρε την μάχη στα ριμπάουντ (33-41) και σημείωσε 34 (!) πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, τρέχοντας για σκορ σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο. Παράλληλα, είχε εξαιρετικό συσχετισμό στον τομεά ασίστ/λάθη (25/9), έχοντας και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: 16 Γκος, 10 Τουπάν, ΛεΝτέι 11, Βεζένκοφ 10, Μιλουτίνοφ 14. Απελπιστικά άστοχος από την περιφέρεια ο Στέρλινγκ Γκιμπς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 5 πόντους με 1/10 τρίποντα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Έβαλαν τρίποντα, βρήκαν καλάθια στον αιφνιδιασμό και δεν είχαν πρόβλημα στο να φτάσουν με σχετική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-40, 46-60, 67-86

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 13 (11 ριμπάουντ), Ντιγκς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπράουνινγκ 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γκιμπς 5 (1/10 τρίποντα), Πίνκστον 10 (1), Γεωργάκης, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 13 (3), Παπαδάκης, Δημάκος 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Μπόγρης, Παπανικολάου 6, Γουίλιαμς-Γκος 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουπάν 10 (2 κλεψίματα), ΛεΝτέι 11 (7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 4, Στρέλνιεκς 8 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσουμάνης 2, Τίμα 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού H Hotels: 17/39 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/12 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, - κοψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/43 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 15/17 βολές, 41 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 8 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 9 λάθη.