Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο 98-72 με «αφύπνιση» Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο πρώτο μέρος (45-41), αλλά πάτησε... γκάζι στη 3η περίοδο, νικώντας εύκολα τον Πανιώνιο με 98-72. Γεμάτη εμφάνιση από τον Βεζένκοφ, επέστρεψε ο Αγραβάνης

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Πανιώνιο (45-41), αλλά στο δεύτερο μέρος πάτησε… γκάζι, βρήκε ρυθμό και νίκησε εύκολα την ομάδα της Νέας Σμύρνης με 98-72, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους για το ματς της Παρασκευής στο ΣΕΦ κόντρα στη Μπουντούσνοστ για την EuroLeague. Έμεινε εκτός δωδεκάδας ο Γιώργος Πρίντεζης, καθαρά για λόγους ξεκούρασης, καθώς είχε αυξημένο χρόνο συμμετοχής στα τελευταία παιχνίδια των «ερυθρολεύκων».

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Παπανικολάου στο «2», Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-0. Η απάντηση ου Πανιωνίου, όμως, ήταν άμεση, καθώς μέτρησε ένα σερί 8-0 παίρνοντας εκείνος κεφάλι σο σκορ (5-8) στο 4’. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με ταχύτητα και τους Σπανούλη-Τίμα να διαμορφώνουν το 18-15 στο 7’. Στη συνέχεια ο Μπλατ επέλεξε σχήμα με τρία γκαρντ (Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ, Μιλουτίνοφ), αλλά τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι, άρχισαν να αναλώνονται σε λάθη, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-20 για την ομάδα του Νίκου Οικονόμου.

Ο Πανιώνιος έφτασε και στο +10 (18-28) στη δεύτερη περίοδο στο 13’ με τον Παπαντωνίου, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται νευρικός στο παιχνίδι του, σπαταλώντας αρκετές κατοχές. Οι «ερυθρόλευκοι» προχωρούσαν στο παρκέ με τους Γκος-Στρέλνιεκς-Παπανικολάου-Βεζένκοφ-Λεντέι, αλλά η διαφορά στο σκορ ανάγκασε τον Μπλατ να επαναφέρει τον Σπανούλη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έπαιζε με αυτοπεποίθηση, διατηρώντας το +10 (25-35) στο 16’ με τον Ντόρσεϊ. Σε εκείνο το σημείο έδωσε… ανάσα ο Παπανικολάου με τρίποντο, ενώ ακολούθως ο Βεζένκοφ με τον ίδιο τρίποντο μείωσε το σκορ σε 35-37. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφεραν με αποφασιστικότητα να φέρουν τα πάνω-κάτω, με το έμμεσο τρίποντο του Γκος να δίνει κεφάλι στο σκορ (38-37) στους Πειραιώτες. Ο Παπαντωνίου, όμως, δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, φτάνοντας τους 13 πόντους στο πρώτο μέρος, το οποίο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 45-41. Σε ένα πρώτο εικοσάλεπτο στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 7/12 τρίποντα (58%), 12 ασίστ, αλλά και 8 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +10 (54-44) στο 24’, βρίσκοντας καλάθια στον αιφνιδιασμό με τους Γκος και Παπανικολάου. Οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο, έβγαλαν άμυνες και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +17 (65-48) στο 28’, ύστερα από το τρίποντο του Βεζένκοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» κάπου εκεί πάτησαν… γκάζι, μέτρησαν επί μέρους σκορ 20-7 και κυριάρχησαν στο παρκέ, με τον Πανιώνιο να δείχνει να έχει ξεμείνει από δυνάμεις. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγούνται με 71-56, με τον Γκος να έχει ήδη 17 πόντους και τον Βεζένκοφ 15.

Στη τελευταία περίοδο, ο ΛεΝτέι κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, ενώ ακολούθως ο Τίμα με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (82-58) στο 33’. Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντέιβιντ Μπλατ είπε στον Δημήτρη Αγραβάνη να περάσει στο παρκέ, με τον Έλληνα φόργουορντ να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από 11 μήνες απουσίας, χρησιμοποιώντας τον στη θέση «5». Μάλιστα, σημείωσε και τους πρώτους του πόντους στο ματς, όταν και διαμόρφωσε το 89-64 στο 36’. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη επικρατώντας με σκορ 98-72.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να μένει εκτός δωδεκάδας για λόγους ξεκούρασης, ο Σάσα Βεζένκοφ αυτή την φορά βρήκε χώρο στο ροτέισον του Ντέιβιντ Μπλατ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ, ο οποίος έπαιζε ελάχιστα στα τελευταία ματς του Ολυμπιακού, πήρε 25 λεπτά συμμετοχής κόντρα στον Πανιώνιο και έκανε σπουδαία δουλειά. Πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς, καθώς τέλειωσε το ματς έχοντας 15 πόντους (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στην επίθεση, διαθέτοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 10, Γκος 17, Τίμα 11, ΛεΝτέι 15). Παράλληλα, οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από την περιφέρεια, καθώς τέλειωσαν το ματς έχοντας 51% στα τρίποντα με 14/27 σουτ. Έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας 32 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, μοιράζοντας και 28 (!) ασίστ στην αναμέτρηση.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Πανιώνιος βρέθηκε και στο +10 (25-35) στο 16’, η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι. Με ένα επί μέρους σκορ 20-7 στη τρίτη περίοδο μέσα σε οκτώ λεπτά, εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (65-48), ελέγχοντας από εκεί και πέρα στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/41 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 8/12 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 18/38 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 9/16 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη
20:41

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 10 (1), Γουίλιαμς-Γκος 17 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τίμα 11 (3/4 τρίποντα), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 9 (2 τρίποντα, 3ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τολιόπουλος, Μπόγρης 6, Μάντζαρης 3 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Στρέλνιεκς 4, ΛεΝτέι 15 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (6/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέρι 14 (2/8 τρίποντα), Τέιλορ 8, Χάρις 9 (3), Σίνγκλερ 3 (1), Καμαριανός 3 (1), Δίπλαρος 7 (1), Ντόρσεϊ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ)