Έκανε το χρέος της η ΑΕΚ, 83-69 τον Ήφαιστο

Με πολυφωνία στην επίθεση, καθώς πέντε παίκτες της σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων, η Ένωση έφτασε άνετα στην 3η εντός έδρας νίκη της και 5η στο σύνολο, αφού επικράτησε του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ με 83-69.

Με 18 λάθη, η ομάδα της Λήμνου δεν μπορούσε να ακολουθήσει παρά την καλή εμφάνιση των Εβανς, Μπράζελτον και Γκότσερ. Ο Ήφαιστος συμβιβάστηκε με την 4η ήττα του, η οποία ήταν και 4η μακριά από την έδρα του.

Στο πρώτο μέρος μόνο προέβαλε αντίσταση ο Ηφαιστος απέναντι στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έβαλαν δύσκολα στην αντίπαλό τους και προηγήθηκαν με +6, 11-17, στο 7ο λεπτό.
Σταδιακά, η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό, χάρη στην πιεστική της άμυνα προσπέρασε 22-21 στο 1ο δεκάλεπτο, ενώ και στο ημίχρονο διατηρούσε την πρωτοπορία, 41-38. Με τον Ματσιούλις να μετρά 12 πόντους, τους Σάκοτα και Λαρεντζάκη από 11, τον Γκρίφιν να έχει μοιράσει 8 ασίστ και τον Χάντερ να κάνει θραύση στα ριμπάουντ, η ΑΕΚ ξέφυγε με 65-54 στην 3η περίοδο. Στον αντίποδα ο Σον Έβανς, είχε βαλθεί να πετύχει double double για τους φιλοξενούμενους κάτι που δεν κατάφερε, καθώς τέλειωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ταϊρον Μπράζελτον μοίρασε 9 ασίστ πέρα από τους 13 πόντους, ενώ διψήφιος (12π.) ήταν και ο Γκότσερ. Στην 4η περίοδο, όμως, τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Μωραϊτη διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά των +9 στο 30ο λεπτό και ο Ηφαιστος έμεινε από λύσεις και χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-38, 65-54, 83-69

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τσώνος-Παπαθανασίου

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ματσιούλις 12 (2), Τσαλμπούρης, Χάντερ 12, Γκρίφιν 13 (2), Σαντ-Ρος 6, Μωραϊτης 4 (1), Σάκοτα 15, Λαρεντζάκης 16 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 2

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12, Εβανς 21, Ουίγκινς 5, Μπράζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 5, Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος 2, Σταμάτης, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 1, Σμιθ 3