Τα έξι θρυλικά «διπλά» στην έδρα του Παναθηναϊκού

Το «ΦΩΣ» θυμάται τις φορές που ο Ολυμπιακός έχει… αλώσει την έδρα του Παναθηναϊκού στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, σε επίπεδο ΕΣΑΚΕ. Από τον Γιάννη Ιωαννίδη στον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Την τελευταία 25ετία ο Ολυμπιακός έχει καταφέρει να νικήσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό στη regular season, δηλαδή στη κανονική περίοδο (και όχι στους τελικούς), έξι φορές. Υπολογίζουμε την περίοδο του επαγγελματικού πρωταθλήματος (ΕΣΑΚΕ) δηλαδή από το 1992 και μετά. Οι Πειραιώτες κέρδισαν μία φορά στη Γλυφάδα (1994-1995), ενώ στο ΟΑΚΑ μετρούν πέντε νίκες την τελευταία εικοσαετία. Την πρώτη τους επικράτηση στις Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις την σημείωσαν το 1999 με προπονητή τον Γιάννη Ιωαννίδη, την επόμενη το 2007 με Πίνι Γκέρσον, ενώ ακολούθως μετρούν τρεις (2011, 2012, 2015) έχοντας τον Βασίλη Σπανούλη στη σύνθεση τους και αντιστοίχως τους Ντούσαν Ίβκοβιτς, Γιώργο Μπαρτζώκα και Γιάννη Σφαιρόπουλο στη τεχνική τους ηγεσία.

1994-1995: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 65-67 (Γλυφάδα)

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού, σε επίπεδο επαγγελματικού πρωταθλήματος (δηλαδή από το 1992 και μετά) σημειώθηκε στη Γλυφάδα, την σεζόν 1994-1995, έχοντας για προπονητή τον Γιάννη Ιωαννίδη. Ο Παναθηναϊκός πριν εγκατασταθεί στο ΟΑΚΑ, χρησιμοποιούσε ως έδρα το γήπεδο των Νοτίων Προαστίων της Αττικής. Ήταν η πρώτη σεζόν του Έντι Τζόνσον στον Ολυμπιακό, αλλά και η χρονιά που ο Ζάρκο Πάσπαλ ύστερα από τρία πετυχημένα χρόνια στον Πειραιά, φόρεσε τα πράσινα, ενώ την αντίστροφη διαδρομή έκανε ο Σάσα Βολκόφ βάζοντας τα ερυθρόλευκα. Σε εκείνο το παιχνίδι οι κόκκινοι πήραν το "διπλό", νικώντας με σκορ 65-67, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη θρίλερ. Ο "Fast-Eddie" ήταν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους, με τον Πάσπαλ στο τέλος να αστοχεί σε τρίποντο.

Η εξέλιξη: 34-36 (ημίχρονο), 65-67 (τελικό)

Ξεχώρισαν: Πάσπαλ 17, Αλβέρτης 14 – Τζόνσον 28, Τάρλατς 13

1999-2000: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 68-69 (ΟΑΚΑ)

Ο Γιάννης Ιωαννίδης έχει επιστρέψει στον Ολυμπιακό, οι Πειραιώτες διαθέτουν ένα ανανεωμένο ρόστερ, με πολλούς ξένους παίκτες και παίζουν απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό ο οποίος εκείνη την περίοδο βρισκόταν σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Το φαβορί ήταν οι πράσινοι, καθώς μετρούσαν μέχρι εκείνη την περίοδο (το ματς έγινε στις 12 Δεκεμβρίου του 1999) ένα εντυπωσιακό σερί νικών, όντας σε 20 ματς αήττητοι σε Ελλάδα και Ευρώπη. Οι ερυθρόλευκοι όμως πραγματοποίησαν μία παλικαρίσια εμφάνιση, ήταν ανώτεροι στο δεύτερο μέρος και πήραν το "διπλό" με σκορ 68-69, με την διαφορά στο 31' να έχει φτάσει και στο +13 (44-57) για τους φιλοξενούμενους. Αυτή ήταν η πρώτη ιστορική εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό μέσα στο ΟΑΚΑ επί του "τριφυλλιού", με τον Γιάννη Ιωαννίδη να αποχωρεί με υψωμένες γροθιές.

Η εξέλιξη: 37-34 (ημίχρονο), 68-69 (τελικό)

Ξεχώρισαν: Μποντιρόγκα 24, Κάτας 16 - Ρόμπινσον 20, Τόμιτς 17

2006-2007: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 84-89 (ΟΑΚΑ)

Ύστερα από εφτά χρόνια... φαγούρας, με συνεχόμενες ήττες, ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει και πάλι τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, έχοντας αυτή την φορά προπονητή τον Πίνι Γκέρσον. Οι Πειραιώτες κέρδισαν με σκορ 84-89, σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Ο Γιάννης Μπουρούσης έδωσε και την ψυχή του μέσα στο γήπεδο (14π), ο Άντρια Ζίζιτς έριξε κι έφαγε πολύ "ξύλο", ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης (12π) έδωσε την απαιτούμενη δύναμη. Ο Σκούνι Πεν (13π) οργάνωσε ιδανικά την ομάδα με... βοηθό τον Χρήστο Χαρίση, ενώ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος μάρκαρε πολύ καλά τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα με τις καλές βοήθειες των ερυθρολεύκων. Από τους πράσινους ξεχώρισε ο Σισκάουσκας με 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 49-51, 61-72, 84-89

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Ντελκ 2, Μπετσίροβιτς 2, Μπατίστ 8, Σισκάουσκας 28 (3), Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης 5, Τσαρτσαρής 14 (3), Διαμαντίδης 16 (2), Βούγιανιτς 4 (1), Γιαβτόκας 1.

Ολυμπιακός (Γκέρσον): Πεν 13 (2), Παπαμακάριος, Ακερ 16 (1), Ζίζιτς 18, Μπουρούσης 14 (3), Ντόμερκαντ 3 (1), Χαρίσης 6, Μπάρλος, Βασιλόπουλος 7 (1), Στεφάνοφ, Σχορτσιανίτης 12.

2010-2011: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 61-65 (ΟΑΚΑ)

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έχει επιστρέψει στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού και ο Βασίλης Σπανούλης είναι στην πρώτη του σεζόν με τα ερυθρόλευκα αγωνιζόμενος απέναντι στον Παναθηναϊκό και μάλιστα στο ΟΑΚΑ. Οι Πειραιώτες πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι, δείχνουν από την αρχή πως ήρθαν για να κερδίσουν και καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη με σκορ 61-65. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Ράσο Νεστέροβιτς που συνείσφερε σε επίθεση (17 πόντους, 6/8 δίποντα, 5/5 βολές) και άμυνα, καθοριστικός στο φινάλε ο Θοδωρής Παπαλουκάς με τις διεισδύσεις του, συνείσφερε και ο Τεόντοσιτς (10π), σε ένα ματς που διεκόπη στο 36' προσωρινά από τους διαιτητές λόγω ρίψης φωτοβολίδας στο παρκέ. "Κλειδί" η άμυνα του Ίβκοβιτς πάνω στα πικ-εν-ρολ του "τριφυλλιού".

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 49-51, 61-65.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 6, Φώτσης 9(1), Σάτο 13, Νίκολας 15(1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 5, Καλάθης 3(1), Καϊμακόγλου.

Ίβκοβιτς (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 17, Γκόρντον, Σπανούλης 4(1), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Χαλπερίν 5(1), Παπανικολάου, Έρτγεγκ 10, Τεόντοσιτς 10(2).

2012-2013: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 60-64 (ΟΑΚΑ)

Ο Ο Ολυμπιακός πάει νωρίς (22/10) στη σεζόν να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, όντας Πρωταθλητής σε Ελλάδα και Ευρώπη, ύστερα από μία μαγευτική σεζόν (2011-2012). Στη τεχνική ηγεσία βρίσκεται ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος κερδίζει το πρώτο του ντέρμπι, καθώς οι Πειραιώτες νίκησαν με σκορ 60-64. Οι δύο ομάδες ήταν σχετικά ανέτιμες, αλλά οι Πειραιώτες είχαν ψυχολογία, έπαιζαν μπάσκετ με αυτοπεποίθηση και διέθεταν τον βασικό κορμό των επιτυχιών που τους οδήγησε στο τέλος της χρονιάς στην κατάκτηση της δεύτερης σερί Ευρωλίγκας. Κορυφαίοι για τους ερυθρόλευκους οι Σπανούλης (19π) και Περπέρογλου (12π), οι οποίοι και έκαναν την διαφορά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και νίκησαν πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-40, 45-54, 60-64

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 2, Πάνκο, Ματσιούλις 6(1), Άρμστρονγκ, Ούκιτς 10, Λάσμε 7, Τσαρτσαρής 10(2), Διαμαντίδης 19(3), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 5(1), Άντιτς, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 12(2), Ντόρσεϊ 4, Σλούκας, Μαυροειδής, Πρίντεζης 6(2), Παπανικολάου 9(1), Μάντζαρης 5(1).

2014-2015: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 66-77 (ΟΑΚΑ)

Στην πρώτη του επίσκεψη στο ΟΑΚΑ ως πρώτος προπονητής του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος νικάει τον Παναθηναϊκό με σκορ 66-77, εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο την πρώτη θέση στη κανονική περίοδο. Οι Πειραιώτες είναι ανώτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι Πρίντεζης (16π), Ντάρντεν (15π) και Σπανούλης (12π), οι οποίοι σημείωσαν και μεγάλα τρίποντα σε καθοριστικά σημεία του ματς. Στο 1'30'' πριν το τέλος, ο αρχηγός των Πειραιωτών, ύστερα από δικό του εύστοχο σουτ από τα 6.75 μέτρα, αυθόρμητα πανηγύρισε με έντονο τρόπο, δείχνοντας τα αυτιά του (ως αντίδραση στον κόσμο που τον έβριζε) με αποτέλεσμα κόσμος να εισβάλει στον αγωνιστικό χώρο και το ματς να διακοπεί για ορισμένα λεπτά. Το ματς συνεχίστηκε ύστερα από περίπου 30 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-38, 48-62, 66-77.

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10, Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3, Μπατίστα 22, Μπλουμς 3.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12, Ντάρντεν 15, Σλούκας 3, Λοτζέσκι 7, Πρίντεζης 16, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7, Κατσίβελης.