Ολυμπιακός-Λαύριο 102-63: «Φωτιά και λάβρα» ο Μάντζαρης

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στο Λαύριο, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, νικώντας εύκολα με 102-63, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη (14 πόντοι, 4/4 τρίποντα) να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις.

Ολυμπιακός-Λαύριο 102-63:  «Φωτιά και λάβρα» ο Μάντζαρης

Ο Ολυμπιακός έκανε το «5 στα 5» στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε εύκολα στο ΣΕΦ το Λαύριο με το επιβλητικό σκορ 102-63. Πλέον, στρέφει την προσοχή του για το παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στο Φάληρο, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει (και πάλι) τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη και ΛεΝτέι, με τους Γκος και Παπανικολάου με τρίποντα να διαμορφώνουν το 10-3 στο σκορ στο 3’. Το Λαύριο έβρισκε λύσεις μέσα στο καλάθι με τον Μιλόσεβιτς (12-9), αλλά οι Πειραιώτες στη συνέχεια έβγαλαν άμυνες και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, φέρνοντας την διαφορά στο +10 (19-9) στο 7’. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια έβαλαν σουτ από την περιφέρεια, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 24-20, το οποίο και ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σπανούλη, Τουπάν, Τίμα, Πρίντεζη και ΛεΝτέι. Οι Πειραιώτες άρχισαν να τρέχουν περισσότερο στο ανοιχτό γήπεδο, φέρνοντας την διαφορά στο +12 (34-22) στο 14’, με τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος είχε μόλις περάσει στο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ήδη αναγκάσει το Λαύριο να υποπέσει σε 8 λάθη, μετρώντας παράλληλα 5 κλεψίματα, με τον ΛεΝτέι να παίρνει θέση στο «4». Το Λαύριο στη συνέχεια βρήκε τρίποντα από τον Μέλσον, ο οποίος με δύο σερί σουτ από την περιφέρεια, μείωσε σε 34-30 στο 15’. Το τάιμ-άουτ του Μπλατ έφερε αποτελέσματα, καθώς οι γηπεδούχοι επέστρεψαν… αγριεμένοι στο παρκέ. Ο Μάντζαρης στη πήρε μπρος στην επίθεση, έχοντας για συμπαραστάτη τον Παπανικολάου, καταφέρνοντας να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +14 (46-32) στο 18’. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 49-37, οι οποίοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας μόνη… παραφωνία την άμυνα πάνω στον Μέλσον, καθώς είχε ήδη φτάσει τους 18 πόντους με ¾ τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Γκος, Παπανικολάου, ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ, αποφασίζοντας να πατήσει… γκάζι. Οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, και έβαλαν σουτ από την περιφέρεια με πρωταγωνιστή τον «καυτό» Μάντζαρη, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +22 (63-41) στο 24’, μετρώντας επί μέρους σκορ 14-4. Οι Τουπάν και Γκος πήραν την… σκυτάλη στα τρίποντα, με τον Σπανούλη να «πληγώνει» το Λαύριο με συνεχόμενα γκολ-φάουλ, φέρνοντας τους «ερυθρόλευκους» στο +29 (77-48).

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μπλατ ξεκούραζε τον Πρίντεζη στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, ενώ οι Μάντζαρης, Παπανικολάου και Τίμα συνέχιζαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +40 (95-55) στο 36’. Παρά το μέγεθος της διαφοράς, ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωνε στο παρκέ, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, με τον Αμερικανό κόουτς να περνά στο παρκέ και τον Τολιόπουλο. Ο Βεζένκοφ με ωραία κίνηση διαμόρφωσε το 100-62 στο σκορ, με το 102-63 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Μπορεί ο Νίκολα Μιλουτίνοβ να είχε τα υψηλότερα νούμερα στην στατιστική (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, σε 19 λεπτά), αλλά ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν ο παίκτης που όχι μόνο ξεχώρισε στην αναμέτρηση, αλλά είχε και πρωταγωνιστικό ρόλο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το ματς. Ο 28χρονος γκαρντ έκανε το βήμα μπροστά, πήρε πρωτοβουλίες και επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 14 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, σε 24 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα, ήταν «καυτός» από την περιφέρεια, καθώς δεν έχασε σουτ, μετρώντας 4/4 τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Κώστας Παπανικολάου (12 πόντοι, 2/4 τρίποντα, 5 ασίστ) και Βασίλης Σπανούλης (12 πόντοι, 4 ασίστ), ενώ έδωσαν λύσεις τόσο ο Ζακ ΛεΝτέι (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ), όσο και ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (10 πόντοι, 4 ασίστ).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο σημείωσε 102 πόντους κόντρα στο Λαύριο, αλλά είχε και 6 παίκτες (Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 14, Γκος 10, ΛεΝτέι 13, Σπανούλης 12, Μιλουτίνοβ 16)με διψήφιο αριθμό πόντων, διαθέτοντας αξιοζήλευτο πλουραλισμό στην επίθεση. Οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από την περιφέρεια, έχοντας 48% ποσοστό ευστοχίας (13/27 τρίποντα), ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με εντυπωσιακό συσχετισμό στον τομέα ασίστ/λάθη (26/5).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι στη 3η περίοδο και «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους. Πήρε «φωτιά» από την περιφέρεια με τα τρίποντα των Μάντζαρη-Παπανικολάου-Τουπάν-Γκος, μέτρησε επί μέρους σκορ 28-11 βρίσκοντας τρομερό ρυθμό στην επίθεση και εκτόξευσε την διαφορά στο +29 (77-48), μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης για το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-37, 77-48, 102-63

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 14 (3), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2), ΛεΝτέι 13, Βεζένκοβ 7 (1), Σπανούλης 12 (2), Τολιόπουλος, Μιλουτίνοφ 16, Μπόγρης, Τουπάν 4 (1), Τίμα 8 (2).

Λαύριο (Σερέλης): Λούντζης 6, Μιλόσεβιτς 5 (1), Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς, Λαμπ 6 (2), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Περράκης 2, Νίξον, Κουζέλογλου 6 (1), Ερμείδης, Μέλσον 23 (4), Οντιάσε 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 15/30 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 6/9 βολές, 26-10 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 17 λάθη, 2 κλεψίματα,1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/44 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 13/18 βολές, 25-15 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 5 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο.