Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 77-71: Έχασε στις λεπτομέρειες (highlights)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε (77-71) στις λεπτομέρειες τον Ολυμπιακό - Το παιχνίδι ήταν 72-71, με τον Σλούκα να βάζει μεγάλο τρίποντο (75-71) στο τέλος και να σφραγίζει το ματς.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Παναθηναϊκός επικράτησε (77-71) απέναντι στον Ολυμπιακό και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Ήταν καθοριστικό το τρίποντο του Σλούκα (75-71) στα 37'' πριν το τέλος, ακολούθως αστόχησε ο Γκος και κάπου εκεί το ματς κρίθηκε.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με τους Σλούκα, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Ερνανγκόμεθ. Οι δύο ομάδες σκόραραν συνεχώς, βγάζοντας ωραίες συνεργασίες στο παρκέ. Ο Κάνααν απάντησε στην ασίστ του Σλούκα στον Μήτογλου, διαμορφώνοντας το 9-11 στο σκορ στο 6'. Η μπάλα στη συνέχεια πήγε στον Ναν (15-11), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με έξοχο αιφνιδιασμό του Παπανικολάου. Κάπου εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Τα τρίποντα των Σλούκα και Γκριγκόνις διαμόρφωσαν το 23-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Σλούκα να έχει ήδη 5 ασίστ στο ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο ξεκίνημα. Τρίποντο ο Μήτογλου, κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο Λεσόρ, ο Ναν δεν έχανε σουτ, με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με νταμπλ σκορ (34-17) στο 14'. Ο Ολυμπιακός αναλωνόταν σε λάθη, αδυνατούσε να βρει πυλώνα στην επίθεση, με τον Βιλντόζα να διαμορφώνει το 36-20 στο 16'. Κάπου εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν, μετρώντας επί μέρους σκορ 2-13. Ο Γκος ανέλαβε δράση και τέλειωνε τις φάσεις, ο Κάνααν έβαζε τα μακρινά σουτ, ενώ ο Φαλ μοίραζε ασίστ και τέλειωνε τις φάσεις με καρφώματα, παίζοντας πλέον πιο δυναμικά μέσα στη ρακέτα. Οι Πειραιώτες μάζεψαν τη διαφορά στο ημίχρονο (38-33), με τις δύο ομάδες να έχουν από 11 ασίστ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και 9 λάθη.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έφερε τα πάνω-κάτω. Μπορεί ο Χουάντσο με τρίποντο να έφερε τη διαφορά στο +9 (45-36) στο 22', αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν. Ο Πίτερς πήρε μπρος, ο Ουόκαπ έβαζε τρίποντα, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τα ριμπάουντ και να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Κάνααν με τρίποντο μείωσε στον πόντο, ενώ ακολούθως ο Φαλ έδωσε το προβάδισμα (47-48) για τους Πειραιώτες στο 26'. Επί μέρους σκορ 2-12 μέσα σε 4 λεπτά. Το «τριφύλλι» ακολούθως ξέφυγε με +6 (59-53), με το 59-55 να είναι το σκορ στο 30΄.

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο σκορ, με τον Ναν με τρίποντο να διαμορφώνει το 65-61 στο 34'. Η μπάλα πήγαινε στον ψύχραιμο Γκος, ο οποίος έβρισκε τρόπο να τελειώνει τις φάσεις, με τον Λαρεντζάκη με τρίποντο να φέρνει το σκορ στα ίσα (68-68) στο 37'. Ο Μπαρτζώκας συνέχισε με Ουόκαπ, Γκος, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου στο «4» και Φαλ, με το σκορ να είναι 72-71 στο τελευταίο λεπτό. Ο Σλούκας έβαλε το μεγάλο τρίποντο, ένα σουτ-μαχαιριά (75-71), ενώ ακολούθως ο Γκος αστόχησε. Ο Σλούκας μετά έβαλε και τις βολές, με τους «πράσινους» να επικρατούν στο τέλος με 77-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαπέτρου 4 (2/4 δίποντα), Ναν 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2 (1/4 σουτ), Μωραΐτης, Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Γκριγκόνις 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 15 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη