Απόλλων Πατρών - ΑΕΚ 89-79: Να ΄παιζε πάντα μαζί της! (highlights)

Ο Απόλλων Πατρών, αν και αδιάφορος, κέρδισε την ΑΕΚ ξανά με 89-79

Για τα πλέι άουτ της Basket League, ο Απόλλων Πατρών κέρδισε την απογοητευτική ΑΕΚ με 89-79 στην Περιβόλα! Ο Απόλλων που έχει ήδη πέσει στην Elite League, πανηγύρισε την 4η φετινή του νίκη και 2η κόντρα στην ΑΕΚ! Η «Ένωση» μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά την είσοδό της στα πλέι οφ (περνούν οι δυο πρώτοι των πλέι άουτ).

Πέντε παίκτες του Απόλλωνα είχαν διψήφια επιθετική συγκομιδή, με πρώτους σκόρερ τους Όσμπορν (20π.), Πέρκινς (17π.) και Μπράουν (17π. συν 15ρ.). Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν Κουζμίνσκας (20π.) και Ραντλ (17π.).

Μολονότι ήδη υποβιβασμένος, ο Απόλλων Πατρών μπήκε με όρεξη στο παιχνίδι και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο +13 (26-13). Η ΑΕΚ ήταν άκεφη και δεν μπόρεσε να αλλάξει πολλά στη β’ περίοδο. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 50-42.

Η κυριαρχία του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τους Αχαιούς στο 30’ να είναι μπροστά με 75-58!

Με το σκορ να έχει γίνει 79-60, η ΑΕΚ «ξύπνησε» και με ένα 10-0 μείωσε σε 79-70. Ο Γκιουζέλης όμως με τρίποντο έκοψε τη φόρα της «Ένωσης» (82-70) και ο Απόλλων πανηγύρισε τη νίκη με 89-79!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79