Άρης- Λαύριο 84-60: «Πάτησε γκάζι» στο β’ μέρος (highlights)

Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έφτασε στην επικράτηση με 84-60 του Λαυρίου και συνεχίζει στα play off. Στα play out η ομάδα του Κώστα Μέξα, που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Basket League ο Άρης, καθώς επικράτησε με σκορ 84-60 του Λαυρίου στο άδειο λόγω τιμωρίας «Αλεξάνδρειο».

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη θα συνεχίσει στα play off και το Λαύριο στα Play out.

Οι Θεσσαλονικείς με ένα… ξέσπασμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο «πάτησαν το γκάζι» και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά (62-47 στο 29’), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει μέχρι τότε να κοντρολάρουν τον ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση.

Ο Άρης είχε βρει τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι του Λαυρίου με τη διαφορά να φτάνει στους 21 πόντους (74-53 στο 35’), ενώ δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο προπονητής του Λαυρίου Κώστας Μέξας για διαμαρτυρία.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν δεδομένη και το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να προηγούνται με 84-60 φτάνοντας στην επικράτηση.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 16 (3/9 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Μπλούμπεργκς 18 (4/7 τρίποντα), Μποχωρίδης 8 (2/4 τρίποντα), Χάρελ 14 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 4 (7 ριμπάουντ), Σανόγκο 9 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Περσίδης 2, Καλόγηρος, Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ριντ, Σταρκ 1 (4 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 21/36 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 6/12 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 φάουλ.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 5, Μουράτος 5 (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκρόμοβς 6 (5 ριμπάουντ), Θόρντον 14 (2/5 τρίποντα), Καστανέδα 17 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζάρας 5, Χόρχλερ 3 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Βαζούκης, Δεϊμέζης, Τζάκσον 4 (1), Μουρ 5 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 13/28 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 16/24 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 18 λάθη, 8 κλεψίματα, κανένα μπλοκ, 21 φάουλ.