ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 73-89: Διπλό με κορυφαίο τον Γκραντ (highlights)

Πολύ πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 73-89, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Έστω και αν τα βρήκε... σκούρα στο μεγαλύτερο κομμάτι της συνάντησης απέναντι στον αξιόμαχο ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με σκορ 73-89, φεύγοντας με το ζητούμενο από το PAOK Sports Arena για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας ήταν «κλειστός» από το ξεκίνημά του, με τον ΠΑΟΚ μάλιστα να έχει το προβάδισμα σε αρκετές περιπτώσεις. Το έλλειμμα διάθεσης και ενέργειας του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα ήταν εμφανές, με τον Εργκίν Αταμάν να προχωρά σε τετραπλή (!) αλλαγή στην πρώτη περίοδο, περνώντας στο παρκέ τους Σλούκα, Λεσόρ, Μήτογλου και Γκριγκόνις!

Παρότι ο ΠΑΟ επιστράτευσε τους βασικούς, ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρέμεινε ανταγωνιστικός με δυνατή άμυνα και κύριο επιθετικό όπλο την ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6.75μ., καθώς ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 7/13 τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο διατήρησαν μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο τα ποσοστά του ΠΑΟΚ επιθετικά έπεσαν κατακόρυφα, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σκοράρει -με κορυφαίο του ματς μακράν τον Τζέριαν Γκραντ- εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (63-78) στα μισά του δεκαλέπτου.

Τα χρονικά περιθώρια για τους γηπεδούχους ήταν πλέον περιορισμένα, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να έχει ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 73-89. Να σημειώσουμε ότι πριν από το ξεκίνημα του αγώνα η ΚΑΕ ΠΑΟΚ τίμησε την ομάδα του «Δικεφάλου» που είχε κατακτήσει το Κύπελλο Κόρατς πριν από 30 χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 7 (1), ΜακΝίς 7 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (2), Φρίντρικσον 13 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7 (1), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 9 (2/6 δίποντα, 5/6 βολές), Γουίλιαμς 7 (1), Σωτηρίου, Μίχαλακ 14 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 15 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Ναν 11 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Σλούκας 10 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μήτογλου 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 14/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 18/21 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη, 24 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/31 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 21/24 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη, 21 φάουλ.