Ολυμπιακός - Καρδίτσα 85-73: Ζόρια στο ΣΕΦ (highlights)

Η εξαιρετική Καρδίτσα ζόρισε τον Ολυμπιακό για 27 λεπτά (53-57), αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή - Ξεχώρισε ο Μιχάλης Λούντζης.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε την επιθυμητή ενέργεια, δεν είχε στη διάθεσή του και τους Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος και Τόμας Ουόκαπ, με αποτέλεσμα η Καρδίτσα όλα αυτά να τα εκμεταλλευτεί. Έπαιξε εξαιρετικά, έλεγξε τα ριμπάουντ, χτύπησε στο ανοιχτό γήπεδο και είχε το προβάδισμα μέχρι και το 27' (53-57).

Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και έφτασαν στη νίκη ανατροπή με σκορ 85-73. Κορυφαίος παίκτης για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Μιχάλης Λούντζης με 16 πόντους και 3 ασίστ.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μήτρου-Λονγκ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ η Καρδίτσα μπήκε στην αναμέτρηση με πεντάδα τους Ουάιτ, Μακ, Μπιουκάναν, Καμπερίδης και ΜακΚόλουμ. Οι φιλοξενούμενοι με τα 2/2 τρίποντα του Μπιουκάναν και ένα επιβλητικό κάρφωμά του στον αιφνιδιασμό, προηγήθηκαν στο σκορ (6-10) στο 5'. Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέκτησαν τα ηνία του σκορ (16-13) με τα μακρινά σουτ των Μήτρου-Λονγκ και Παπανικολάου. Ο Λούντζης ήρθε από τον πάγκο και βρήκε και εκείνος στόχο πίσω από τα 6,75 μέτρα, με το τέλος του πρώτου μέρος να βρίσκει τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 21-19.

O Oλυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Λούντζη, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Ράιτ, με τον δραστήριο Γιάνκοβιτς να φέρνει την ομάδα του στο +5 (21-26). Ο «Λάρι» με τρίποντο μείωσε τη διαφορά (27-29), αλλά οι Πειραιώτες έχαναν ριμπάουντ και έκαναν λάθη, με την Καρδίτσα να έχει το προβάδισμα (34-36) στο 18'. Οι φιλοξενούμενοι έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι, έχοντας το προβάδισμα (39-41) στο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 9 λάθη, είχαν ηττηθεί κατά κράτος στα ριμπάουντ (11-22) με την Καρδίτσα να έχει 11 επιθετικά, αλλά και 13 πόντους στον αιφνιδιασμό, με τον Μπιουκάναν να αριθμεί 12 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μετρώντας επί μέρους σκορ 23-16 (62-57). Στο 27' η Καρδίτσα με τους Ουάιτ-Γιάνκοβιτς διατήρησε το προβάδισμα (53-57), παίζοντας καλό μπάσκετ, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν. Με τους Λούντζη και Πίτερς να παίρνουν μπρος στην επίθεση, διαμόρφωσαν το 62-57 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες δυνάμεις. Με πρωταγωνιστή τον Ράιτ, ο οποίος πήρε προσωπικά το μας, ξέφυγε με +10 (70-60) στο 33'. O εξαιρετικός Λούντζης είχε βρει ρυθμό ευστοχώντας σε ένα ακόμη τρίποντο (75-63), με το παιχνίδι πλέον να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο τέλος οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάναν 11 (3/7 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Πίτερς 4 (7 ριμπάουντ), Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεβ 8, ΜακΚίσικ

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουαίτ 13 (9 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 18 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (3 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 22/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 21 φάουλ