Απόλλων – Περιστέρι 63-74: Επιστροφή στις νίκες με «διπλό» (highlights)

Το Περιστέρι… πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησε με σκορ 74-63 του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό της Περιβόλας παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας

Χρειάστηκε να βάλει το… τούρμπο στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι για να ξεφύγει από τον Απόλλωνα Πατρών και να επικρατήσει με σκορ 74-63 στο κλειστό της Περιβόλας.

Με τη νίκη του αυτή, την πρώτη μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, το Περιστέρι βρίσκεται σταθερά στην 3η θέση της Basket League.

Στα πρώτα 15 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις από την περιφέρεια κυρίως και κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ (25-24 στο 15΄), αλλά στη συνέχεια οι Περιστεριώτες βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία.

Ξεκινώντας από εκεί, βρήκαν στη συνέχεια τον τρόπο να φτάσουν στο καλάθι των αντιπάλων τους και τελείωσαν το πρώτο μέρος με 27-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη… πάτησαν το γκάζι, έκλεισαν τους διαδρόμους στο καλάθι τους, πέρασαν τη μπάλα στους ψηλούς και έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (50-70 στο 33’) και πήραν σαφές προβάδισμα για την επικράτηση.

Παρά το χαλάρωμα στο τέλος οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 63-74.

Μόλις 2.13'' αγωνίστηκε ο Τζο Ράγκλαντ, ο οποίος δεν αναφέρθηκε πως είχε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 16 (7/12 δίποντα, 2 κλεψίματα), Βησσαρίου 3, Γκιουζέλης, Πέρκινς 5 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2, Όσμπορν 18 (2/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Σαλούστρος, Μπλοντίν 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καφέζας, Κογιώνης.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 18/38 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 15/20 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λοβ 5 (6 ασίστ), Κασελάκης 3 (5 ασίστ) , Τόμπσον 14 (8 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (2) , Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 3, Χουγκάζ 9 (3/5 τρίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούγρης 4 (3 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/48 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 4/5 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα.