Παναθηναϊκός – Κολοσσός 96-73: «Γκάζωσε» στο β’ μέρος (highlights)

Παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 96-73 του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ και έφτασε τις 18 νίκες στη Basket League

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 96-73 του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 18 νίκες κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα με τη Βιλερμπάν για την EuroLeague.

Οι Ροδίτες ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος με «όπλο» την ευστοχία τους στα τρίποντα (6/9 στο πρώτο δεκάλεπτο) και είχαν καταφέρει να εκμεταλλευτούν το νωθρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» είχαν για ένα ακόμα παιχνίδι τον Μπαλτσερόφσκι «ωσεί παρόντα», ώσπου χρεώθηκε με 4 φάουλ και έφυγε από το παρκέ.

Έτσι απόντος του Αντετοκούνμπο, ο Μήτογλου ανέλαβε τον ρόλο του δεύτερου σέντερ με τους «πράσινους» να παίρνουν λύσεις και από τους Παπαπέτρου, Σλούκα.

Έτσι προηγήθηκαν με 45-34 στο 17’ με τον Κολοσσό να μειώνει σε δύο λεπτά στους δύο πόντους (45-42) και να κλείνει το πρώτο μέρος με 51-42.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι… πάτησαν το γκάζι και καθώς οι αντίπαλοί τους δεν ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια πλέον, άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ (79-58 στο 29’).

Στο 34΄μάλιστα ο Μπαλτσερόφσκι έκανε το πέμπτο του φάουλ και ο Αταμάν πέρασε σέντερ τον Ερνανγκόμεθ ξεκουράζοντας τους Μήτογλου, Λεσόρ με το σκορ 87-65.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την κατάσταση με τη διαφορά να φτάνει και στους 23 πόντους και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 96-73 .
Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 4 (6 ασίστ), Ναν 10 (2/3 τρίποντα, 4 λάθη), Ερνανγκόμεθ 8 (7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 4, Σλούκας 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (2), Λεσόρ 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 10 (3), Μήτογλου 13 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαντζούκας 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 26/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 9/15 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 26 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας (3 ασίστ), Σίτου 19 (5 ριμπάουντ), Πόλεϊ 21 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Περάντες 19 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γκάουντλοκ 3 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Κολοβέρος 5, Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μπιλλής 1, Καμαριανός 7 (1), Παπαδάκης (1/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού Ρόδου: 17/37 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 12/19 βολές, 31 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ