Προμηθέας - Ολυμπιακός 57-81: Με άμυνα γρανίτη και τέρμα τα γκάζια! (highlights)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα και νίκησε άνετα (57-81) τον Προμηθέα - Κορυφαίος ο Μόουζες Ράιτ με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σοβαρό πρόσωπο, νίκησε σε όλες τις περιόδους, φτάνοντας στο τέλος με άνεση στην επικράτηση με σκορ 57-81. Οι Πειραιώτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, είχαν για κορυφαίο τον Μόουζες Ράιτ με 16 πόντους και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Πέμπτης κόντρα στη Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Μπραζντέικις, Πίτερς και Ράιτ, ενώ ο Προμηθέας μπήκε στο ματς με τους Κόνιαρη, Χέιλ, Ρέινολντς, Χρυσικόπουλο και Ετσενίκε. Οι Πατρινοί απάντησαν με ένα 6-0 σερί (6-5) στο 4', έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια αποφάσισαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον μαέστρο Ουόκαπ να δημιουργεί και τον Πίτερς να εκτελεί. Με αυτόν τον τρόπο ξέφυγαν με +9 (8-17) στο 8'. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους νταμπλούχους Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 11-21.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας πάτησε... γκάζι και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, με τον Χέιλ με τρίποντο να μειώνει το σκορ σε 22-25 στο 13'. O Oλυμπιακός ακολούθως αναλώθηκε σε λάθη και σε κακές επιλογές με τους Λαρεντζάκη και Λούντζη, με τον Πετρούσεφ να επαναφέρει την τάξη και με σερί πόντους έφερε τη διαφορά στο +10 (27-37) στο 18'. Ο Κάνααν τέλειωνε τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, οι Πειραιώτες έλεγξαν και πάλι τον ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ 28-39. Ο Προμηθέας ήταν άστοχος στο ματς (6/17 δίποντα-35%), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τα ριμπάουντ (13-20), έχοντας και τον Πίτερς με 9 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό. Ο Χέιλ μείωσε τη διαφορά με κάρφωμα (35-42) στο 23', ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 42-45, βάζοντας... φωτιά στο ματς. Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν. Ο Ράιτ ανέλαβε δράση, σημειώνοντας σερί πόντους, με τον Κάνααν με τρίποντο να εκτοξεύει τη διαφορά στο +15 (42-57) στο 28'. Ο εξαιρετικός Ράιτ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, διαμορφώνοντας το 45-63 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μήτρου-Λονγκ βρήκε στόχο από την περιφέρεια (47-65), το ίδιο έκανε και ο Λούντζης (52-68) στο 35'. To παιχνίδι είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο +21 (55-76), με τον Τανούλη να παίρνει και εκείνος χρόνο στο παρκέ. Στο τέλος οι Πειραιώτες πήραν το θετικό αποτέλεσμα με σκορ 57-81, παίζοντας εξαιρετική άμυνα από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 8 (3/7 σουτ), Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χέιλ 14 (4/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάουαν 9 (3/8 σουτ), Πλώτας 2 (1/5 σουτ), Μπαζίνας 5 (1), Πάπας 4 (1/6 σουτ), Κόφι 6, Στίβενς 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (3/3 δίποντα, 7 ασίστ), Ράιτ 16 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάναν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπραζντέικις 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τανούλης 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 14/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 5/8 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/40 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/16 βολές, 40 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη, 14 φάουλ