ΠΑΟΚ - Λαύριο 66-65: Κέρδισε ο λιγότερο κακός! (highlights)

Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλά άστοχα σουτ και κακές επιλογές ο ΠΑΟΚ κέρδισε πολύ δύσκολα στο κλειστό της Πυλαίας με 66-65 το Λαύριο στην παράταση για τη 15η αγωνιστική της Basket League

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να «λυγίσει» το Λαύριο στο κλειστό της Πυλαίας, επικρατώντας με 66-65 στην παράταση (54-54 κ.αγ.) σε ένα παιχνίδι που είχε μεν σασπένς, αλλά πολλά άστοχα σουτ, λάθη και… κακοποίηση του μπάσκετ.

Το πρώτο μέρος του αγώνα ήταν κακό ποιοτικά με τις δύο ομάδες πολύ άστοχες και χωρίς ρυθμό. Ο Άντριου Χάρισον ωστόσο εύρισκε στόχο και έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στον ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε με 32-20 στο 19’.

Οι Λαυριώτες από την άλλη πλευρά είχε μεγάλα επιθετικά προβλήματα, έκαναν λάθη και δεν μπορούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Κι όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να «μπλοκάρουν» τους αντιπάλους τους, καθώς άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη 2-3 και υποχρέωσαν τον ΠΑΟΚ να σουτάρει από την περιφέρεια.

Τα σουτ των γηπεδούχων ήταν πολύ άστοχα με το Λαύριο να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση και με επιμέρους σκορ 2-15 να περνάει μπροστά με 34-35 στο 27’. Είναι χαρακτηριστικό ότι με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου ο «Δικέφαλος» είχε 5/26 τρίποντα!

Το Λαύριο προηγήθηκε με 40-45 στο 31’, αλλά από το σημείο εκείνο κι έπειτα οι Θεσσαλονικείς άλλαξαν τελείως το παιχνίδι τους. Με τον Τσιακμά έγιναν πολύ πιεστικοί στην άμυνα και υποχρέωσαν το Λαύριο να κάνει πολύ κακές επιθέσεις.

Μάλιστα με τον Άλστον να σκοράρει τρίποντο προηγήθηκαν με 53-47 στο 37’ κάνοντας επιμέρους σκορ 13-2. Κι όμως οι φιλοξενούμενοι δεν… παραδόθηκαν.

Με δύο τρίποντα (Ζάρας, Μουράτος) ισοφάρισαν σε 53-53 στο 1.20’’ πριν τη λήξη και στα 35’’ ο Άλστον με μία βολή έκανε το 54-53, ενώ στα 21’’ ο Θόρντον τον μιμήθηκε ισοφαρίζοντας σε 54-54 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές άστοχες προσπάθειες των παικτών του Λαυρίου. Ο Χάρισον και ο Φρίντρικσον έδωσαν προβάδισμα με 66-63 στα 35’’ πριν τη λήξη.

Ο Καστανέδα με δύο βολές μείωσε στον πόντο στα 33’’ και στα 11’’ ο Μαργαρίτης αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στην εκπνοή ο Καστανέδα έκανε βήματα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 66-65.
Τα δεκάλεπτα:14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.αγ.), 66-65

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 8 (4/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χάρισον 15 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 5 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τσιακμάς 5 (2/9 σουτ), Τσαϊρέλης 3 (1/5 σουτ), Αρσενόπουλος, Άλστον 17 (3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπελιάουσκας 11 (2/8 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 14/35 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 14/22 βολές, 46 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 13 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη, 26 φάουλ

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μουρ 3 (1/6 σουτ, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουράτος 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Θόρντον 9 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 9 (1/5 δίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Τσάμης, Καστανέδα 18 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καββαδάς, Γκρόμοβς 6 (3/4 δίποντα), Ζάρας 8 (2), Χόρχλερ 1 (0/6 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 12/37 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 17/24 βολές, 49 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη, 26 φάουλ