Προμηθέας – Παναθηναϊκός 54-69: Πέρασε από την Πάτρα (highlights)

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στην Πάτρα τον Προμηθέα (54-69) στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Μια ακόμη νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Basket League. Οι «πράσινοι» κέρδισαν τον Προμηθέα στην Πάτρα (54-69) και έκαναν το έντεκα στο έντεκα στο πρωτάθλημα.

Oι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν δύσκολα στον ΠΑΟ αλλά στην επανάληψη ο ΠΑΟ όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τη διαφορά και έφτασε στο τελικό 54-69.

Στην 3η περίοδο, ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πήρε προσπάθειες και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο ματς (35-45) στο 25'.

Οι Πατρινοί ήταν ανταγωνιστικοί, μείωσαν σε 44-49 αλλά ο ΠΑΟ πήγε ξανά τη διαφορά στο +10 (44-54).
Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έλεγξε το ματς, δεν απειλήθηκε και έφτασε στη νίκη.

Ο Κέντριν Ναν με 15 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο καλύτερος των «πρασίνων», με τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (13π., 4ριμπ.), Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (12π.) και Κώστα Σλούκα (8ασ., 5κλ.) να ξεχωρίζουν επίσης.

Από πλευράς ηττημένων έλαμψε ο Κρις Κόφι με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69
Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/36 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 9/17 βολές, 44 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 20 επιθετικά), 6 ασίστ, 25 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ
Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 5/13 βολές, 29 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 16 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ