This is Patra: Ο Προμηθέας "έπνιξε" την ΑΕΚ

Με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (22-13), ο Προμηθέας "έπνιξε" την ΑΕΚ, φτάνοντας στη νίκη μέσα στην Πάτρα με σκορ 79-69. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Λεωνίδας Κασελάκης με 16 πόντους.

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Προμηθέας, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ στην Πάτρα με σκορ 79-69. Πλέον, τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι έχουν ρεκόρ 2-2 στην Basket League.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό από την αρχή του αγώνα έως και την τρίτη περίοδο, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 57-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ο Προμηθέας πίεσε στην άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, μέτρησε ένα επί μέρους σκορ 22-13 και με αυτόν τον τρόπο "έπνιξε" τους "κιτρινόμαυρους", φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Πάτρας είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 16 πόντους (7/13 σουτ) και 5 ριμπάουντ. Ο Έλληνας φόργουορντ πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν, έχοντας παρουσιάσει μεγάλη βελτίωση στο παιχνίδι του.

Ο Προμηθέας είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (19/8) και πέτυχε 14 πόντους στον αιφνιδιασμό, καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να ισορροπήσει το γεγονός πως οι παίκτες του δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι (18/40 δίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/40 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 16/19 βολές, 24-16 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 17/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/16 βολές, 25-12 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μέιερ 1, Λίποβι 3 (1), Έλις 9 (12 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μπράουν 15 (3/4 τρίποντα), Σαλούστρος 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 16 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 8 (3/10 δίποντα), Χολ 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 10 (2/4 τρίποντα), Ματσιούλις 15 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάντερ 13 (7 ριμπάουντ), Γκρίφιν, Ράταν-Μέις 17 (1), Ξανθόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Γιαννόπουλος, Ρόμπερσον 6, Σαντ-Ρος 3 (2/3 τρίποντα).