Λαύριο - Πανιώνιος 90-60: Διαφορά ποιότητας

Το Λαύριο είχε εύκολο απόγευμα στην έδρα του κόντρα στον Πανιώνιο και πήρε μια νίκη με 30 πόντους διαφορά (90-60) σε έναν αγώνα που φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι φέτος θα έχουν να ανέβουν... Γολγοθά προκειμένου να παραμείνουν στην κατηγορία.

Το Λαύριο βασιζόμενο στην καλή του άμυνα και τον επιθετικό του πλουραλισμό ανέδειξε για μια ακόμα φορά τις αδυναμίες του Πανιωνίου, που περιορίστηκε στους 60 πόντους, δεχόμενος 90.

Λούντζης (13 π.), Κουζέλογλου (13 π.), Λαμπ (12 π.), Νίξον (10 π.) και Κακλαμανάκης (10 π.) πιστοποιούν το γεγονός ότι η νίκη ήρθε μέσα από την ομαδική δουλειά και ο Χρήστος Σερέλης θα έχει έναν επιπλέον λόγο να αισθάνεται χαρούμενος, βλέποντας τόσους παίκτες να τραβάνε το... επιθετικό «κουπί».

Το Λαύριο μπήκε από την αρχή με άγριες διαθέσεις και ενδεικτικό αυτού είναι ότι προηγήθηκε νωρίς με 14-1, δείχνοντας ότι η ομάδα ήταν έτοιμη να πάρει την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη της. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να απαντήσει και το κατάφερε χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Μπέρι που σημείωσε δέκα μαζεμένους πόντους και κατάφερε να περιορίσει τη διαφορά στο κλείσιμο της περιόδους στους επτά πόντους.

Όμως από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι μεταφέροντας το παιχνίδι όποτε χρειαζόταν στη ρακέτα και κατάφεραν να πάρουν στο ημίχρονο διαφορά ασφαλείας (45-26).

Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον τον δρόμο του και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σερέλη απλά διεύρυνε τον δείκτη της διαφοράς, μέχρι το τελικό 90-60 που αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μιλόσεβιτς 5, Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς 9, Λαμπ 12, Μαστρογιαννόπουλος 8, Περράκης, Νίξον 10, Κουζέλογλου 13 (6 ριμπάουντ), Μέλσον 4, Οντιάσε 6.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 4, Μπέρι 18 (5/14 σουτ, 8 ριμπάουντ), Τέιλορ 13, Χάρις 4, Μπράουν 7, Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης, Χουγκάζ, Τζονς 8.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60