Παναθηναϊκός- ΑΕΚ 86-85: Είδε τον… χάρο με τα μάτια του! (highlights)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «λυγίσει» την ΑΕΚ με 86-85 στο ΟΑΚΑ και να γλιτώσει από τεράστια ζημιά χάρη στον Κέντρικ Ναν, αν και πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση.

Ο Παναθηναϊκός… δεν βλεπόταν στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ και κατάφερε στο τέλος να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΚ κερδίζοντας με 86-85 παραμένοντας αήττητος στην Basket League.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν πολύ κακή, δεν είχε ενέργεια, συγκέντρωση και ρυθμό στο παιχνίδι της, ενώ ήταν αργή στην άμυνα.

Παρόλα αυτά χάρη στον Κέντρικ Ναν κατάφερε να γλιτώσει το μεγάλο κάζο, καθώς ο Ραντλ αστόχησε αμαρκάριστος σε τρίποντο στα 3'' πριν τη λήξη.

Οι «πράσινοι» ήταν νωχελικοί και βαριεστημένοι ειδικά στην άμυνα και στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στους «κιτρινόμαυρους», που με τον Τίλμαν να σημειώνει 12 σερί πόντους είχαν καταφέρει να είναι μέσα στο ματς (32-30 στο 16’).

Οι φωνές του Αταμάν όμως λειτούργησαν φαίνεται και με τους Λεσόρ, Μήτογλου ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (48-37 στο ημίχρονο), την ώρα που ο Χοάν Πλάθα έβλεπε τους παίκτες του να μην βρίσκουν απαντήσεις.

Τις βρήκαν όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τον Καμπενγκέλε να κάνει «θραύση» στις δύο ρακέτες, αλλά κυρίως τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι, νωθροί στην άμυνα και χωρίς συγκέντρωση, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 60-66 στο 29’!

Με τρία τρίποντα από Ναν και Γκραντ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 77-74, αλλά στο 36’ ο Κουζμίνσκας ισοφάρισε επίσης με τρίποντο.

Στο 1.44’’ ο Νετζήπογλου έκανε το 79-83 και η ΑΕΚ είχε την εικόνα του νικητή. Όμως ο Ναν με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 84-85 και στα 13’’ ο Αμερικανός με δύο βολές έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τον Ραντλ να αστοχεί στα τρία δευτερόλεπτα και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (1), Μπαλτσερόφσκι 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ναν 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Σλούκας 5 (2) , Γκραντ 3 (1), Αντετοκούνμπο 2, Λεσόρ 11 (7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 13 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/35 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 15/22 βολές, 33 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (9 ριμπάουντ), Ραντλ 3 (5 ασίστ), Καράμπελας 2 (5 ασίστ, 3 λάθη), Κουζμίνσκας 16 (4/5 τρίποντα), ΜάκΛεμορ 6 (2) , Χολ 2 (5 ασίστ), Φλιώνης 5 (1), Νετζήπογλου 11 (2), Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 15 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 25/53 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 5/7 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.