ΑΕΚ - Κολοσσός 93-74: Το έκανε… εύκολο (highlights)

Η ΑΕΚ «έσφιξε» την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε χωρίς πολλά προβλήματα με σκορ 93-74 του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η ΑΕΚ… πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε σχετικά εύκολα με 93-74 του Κολοσσού για την 6η αγωνιστική της Basket League στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τον Κολοσσό να αντέχει στην πίεση της ΑΕΚ έχοντας τον Ουτόμι σε καλή βραδιά και να παραμένει μέσα στο ματς (42-45 στο 17’).

Από την άλλη πλευρά η «Ένωση» είχε προβλήματα με την άμυνά της, καθώς δεν μπορούσε να περιορίσει τους Ροδίτες παρά την πολύ καλή παρουσία των Τίλμαν και Κουζμίνσκας, αλλά τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με 51-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρά το μικροπρόβλημα του Μάκλεμορ, που δέχθηκε ένα χτύπημα και δεν συνέχισε, έβαλαν περισσότερη ένταση στην άμυνά τους και πίεσαν κυρίως τους γκαρντ του Κολοσσού που έκαναν αρκετά λάθη.

Την ίδια στιγμή με τον Κουζμίνσκας να παίρνει μπροστά και τον Καράμπελα να οργανώνει σωστά οι «κιτρινόμαυροι»… πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφορά (75-58 στο 30’).

Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι και ο Χοάν Πλάθα είδε τους παίκτες του να κρατούν το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στους 24 πόντους (90-66 στο 38’) και την ΑΕΚ να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 24 (9/12 δίποντα, 6/8 βολές), Ραντλ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), ΜάκΛεμορ 5, Χολ 2, Φλιώνης (6 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6, Κουζέλογλου 6, Ματαλιωτάκης 2, ΜακΡέι 6 (2/8 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 27/47 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 21/24 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 7 (3/8 σουτ), Ουτόμι 15 (4/7 τρίποντα), Μπράικοβιτς 11 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πόλεϊ 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Περάντες 7 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάουντλοκ 8 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 3, Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 6 (3/3 δίποντα), Γόντικας 3 (0/4 δίποντα, 3/4 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/47 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 9/18 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 19 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη.