Oλυμπιακός-Ήφαιστος 83-46: Παράσταση για ένα ρόλο

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Ήφαιστο με 83-46 στο ΣΕΦ στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Basket League.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Ξεκίνησε το ματς χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη, με πεντάδα τους Γκος, Τουπάν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοβιτς. Σαφής πρόθεση του να τρέξει η ομάδα και η αλήθεια είναι πως στο μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου τα κατάφερε.

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν, έκλεψαν μπάλες, έβγαλαν αιφνιδιασμούς με Γκος, Τουπάν ενώ όταν δεν τους δινόταν η ευκαιρία για γρήγορο καλάθι, η μπάλα περνούσε στον Μιλουτίνοβιτς, ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον Βεζένκοφ.

Έβγαλε αντίδραση μετά το τάιμ άουτ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά, δέχθηκε εύκολα καλάθια και ο Μπλατ χωρίς να χάσει χρόνο στο 21-16 κάλεσε τάιμ άουτ κι ενώ απέμεναν 7.02 για το ημίχρονο. Στο γήπεδο επέστρεψαν οι Γκος, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ και ο Ολυμπιακός έβγαλε φοβερή αντίδραση. Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών έκανε ένα σερί 12-0 και η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (33-16). Το ημίχρονο έκλεισε με 40-22.

Στο τρίτο δέκαλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε το πόδι πατημένο στο γκάζι. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο τετράλεπτο, ένα γρήγορο 10-0 (πρωταγωνιστές οι Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ) ανέβασε τη διαφορά στους 28 πόντους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (50-22)

Έπαιξε και σκόραρε ο Τολιόπουλος

Ο Τολιόπουλος πέντε λεπτά πριν από το τέλος πέρασε στο ματς, χειροκροτήθηκε και σκόραρε αμέσως με τρίποντο γνωρίζοντας την αποθέωση από όλους στο ΣΕΦ. Όσον αφορά τη διαφορά σταμάτησε στους 37 πόντους, με ένα καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι, 1.53 πριν από το τέλος της αναμέτρησης.
Οι διαιτητές Μάνος, Σκούτας, Παπαθανασίου δεν απέφυγαν τα λάθη.

Τα δέκαλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 84-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (1), Σπανούλης 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 20 λεπτά), Τολιόπουλος 3 (1), Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3 (1/7 σουτ), ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γκότσερ 10 (2), Έβανς 5 (1/6 βολές), Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 5 (1), Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11 (3), Φρεϊμάνις 2