Άρης – Ολυμπιακός 72-81: Με ηγέτη τον Κάνααν ο Θρύλος πέρασε από το Αλεξάνδρειο (vid)

Ο Ολυμπιακός παρά τα προβλήματα και την κούραση μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, κέρδισε 81-72 τον αξιόμαχο Άρη στο Αλεξάνδρειο. Μεγάλο ματς ο Κάνααν.

Ο νταμπλούχος Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στην Basket League παρά την κούραση και τα προβλήματα, πέρασε από τη Θεσσαλονίκη με τον Κάνααν να κάνει μεγάλο ματς ενώ για ακόμη μια φορά κομβικοί ήταν οι Πίτερς, Μιλουτίνοφ. Κέρδισε τον Άρη με 81-72, με τον Κάνααν να έχει 25 πόντους με 7/10 τρίποντα.

Βέβαια ο Ολυμπιακός αγωνιά για τους Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Λουκ Σίκμα (αποχώρησαν και οι δυο στο σημερινό ματς με τον Άρη) ενώ θυμίζουμε πως έμειναν εκτός οι ΜακΚίσικ (γόνατο), Φαλ (γόνατο) και Μπραζντέικις.

Ο Άρης ξεκίνησε με Καρ, Μποχωρίδη, Γκάλινατ, Ντε Σόουζα και Μπλούμπεργκς ενώ ο Ολυμπιακός με την κλασική πεντάδα (Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοφ). Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο, ακούμπησε την μπάλα στον Μιλουτίνοφ, ο οποίος τελείωσε την πρώτη περίοδο με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος. Από κοντά στον Σέρβο και οι Παπανικολάου, Πίτερς ενώ με καλάθι του Ουόκαπ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +6 (14-20, 1.48 πριν από το τέλος της περιόδου) και ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο (2/2 στην πρώτη περίοδο) ο Ολυμπιακός (8 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο) ξέφυγε 16-23. Ο Άρης με 4/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, με τον Μπλούμπεργκς να έχει 3/3, κατάφερε να είναι κοντά.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε ένα σχήμα με τρία γκαρντ (Γκος, Λαρεντζάκης, Ουόκαπ) και τους Πίτερς, Σίκμα μέσα στη ρακέτα. Για πρώτη φορά ξέφυγε με 8 πόντους (18-26) αλλά η συνέχεια ανήκε στον Άρη που πίεσε, έτρεξε, έβαλε μακρινά σουτ και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με τρίποντο του Γκάλινατ (29-27, 6.56 για το τέλος της περιόδου). Ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα έκανε αρκετά λάθη, δεν είχε ενέργεια και έδωσε δικαιώματα στον Άρη. Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και έφτασαν και στο +4 δυο φορές, (36-32, 41-37) αλλά ο Κάνααν ήταν «καυτός» και κράτησε την ομάδα του με προσωπικές ενέργειες και μακρινά σουτ. Μάλιστα με τρίποντο διαμόρφωσε και το 41-40 (σκορ ημιχρόνου), με τον Ολυμπιακό να χάνει γρήγορα το +8 αλλά και τον Γκος, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο και δεν βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο καν για ζέσταμα. Πρόβλημα υπήρχε και με τον Λουκ Σίκμα, ο οποίος λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα έμεινε στον πάγκο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρά τα προβλήματα, ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια και έπαιξε άμυνα ενώ στην επίθεση ο Κάνααν ήταν… φωτιά και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Πίτερς, Μιλουτίνοφ, οι οποίοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο ΟΑΚΑ την περασμένη Παρασκευή με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της EuroLeague. Μάλιστα ύστερα από υπέροχη συνεργασία των Μιλουτίνοφ, Πίτερς η διαφορά πήγε και στο +9 (49-58) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Άρης με ένα γρήγορο 4-0 μείωσε στους πέντε αλλά ο Κάνααν με δύο ακόμη τρίποντα έγραψε το 53-64, 45 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Μόλις 13 πόντους δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ πέτυχε 24 και έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη.

Ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου για να επιστρέψει. Μείωσε στους 8 (57-65) αλλά ο Λαρεντζάκης με τους πρώτους του πόντους (τρίποντο) πήγε ξανά τον Ολυμπιακό στο +11 (57-68). Ο Τολιόπουλος μείωσε σε 66-73, με τον Ολυμπιακό να μην έχει τον Κάνααν σε αυτό το διάστημα λόγω ενοχλήσεων ενώ ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε ακόμη περισσότερο (69-73) στο τέλος της επίθεσης. Ο Ουόκαπ απάντησε αμέσως (69-75, 1.41 πριν από το τέλος), με τον Καστρίτη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Καρ έκανε λάθος (βήματα) και η μπάλα πέρασε ξανά στα χέρια των παικτών του Ολυμπιακού. Ο Ουόκαπ έκανε το 69-77 αλλά ακολούθησε ένα τρίποντο του Τολιόπουλου (72-77), με τον Λαρεντζάκη να βάζει τη σφραγίδα του με ένα υπέροχο καλάθι (72-79) και τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 71-82.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 9 (4/12 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 12 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 6 (1/5 σουτ), Σλαφτσάκης 6, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κατσίβελης, Χάρελ 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάνααν 25 (1/1 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 15 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (6/12 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 1, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σίκμα

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/36 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 8/10 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/25 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη