Τουρνουά Λευκάδας: Το Λαύριο 80-55 τη Δόξα

Το Λαύριο επικράτησε της Δόξας Λευκάδας με 80-55.

Τη νίκη με σκορ 80-55 πήρε το Λαύριο επί της Δόξας στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά της Λευκάδας.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα παρουσίασε στο παρκέ δύο αγωνιστικά πρόσωπα.

Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα ήταν κακή, χωρίς ένταση και στις δύο άκρες του γηπέδου. Η Δόξα κατάφερε να προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά (17-5 στο 7’), έκλεισε το 10λεπτο στο 17-16 και στη δεύτερη περίοδο ξέφυγε και πάλι με 31-20.

Μια πρώτη αντίδραση ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν το σκορ μειώθηκε στο 36-31.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Οι παίκτες του Μέξα πρωτίστως ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, προηγήθηκαν με 41-50 στο 27’ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (46-58), ενώ στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, για να διαμορφωθεί το τελικό 80-55.