Άρης - Κολοσσός 90-69: Άνετη φιλική νίκη

Ο Άρης νίκησε τον Κολοσσό με 90-69 σε αγώνα φιλικού χαρακτήρα.

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο «Nick Galis Hall», ο Άρης επικράτησε εύκολα του Κολοσσού με 90-69. Ο Γιάννης Καστρίτης μέτρησε πέντε απουσίες, αυτές των Μάνι Μπέιτς, Λευτέρη Μποχωρίδη, Δημήτρη Κατσίβελη, Ρόνι Χάρελ και Γιώργου Φίλλιου, ενώ ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς έπαιξε τραυματίας.

Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, με όπλο τη δυνατή άμυνα, αλλά και τον επιθετικό πλουραλισμό, αφού είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 0-6, αλλά με σερί 7-0 ο Άρης πέρασε με 7-6. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 17-10, πριν οι Ροδίτες μειώσουν σε 18-17, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» δε δέχτηκαν πόντο και με επτά πόντους του Ντε Σόουζα, έκαναν το 25-17. Με τρίποντα του Πόλι οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά (36-32) και το ημίχρονο έληξε 40-34.

Ο Άρης ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 7-0 και έγραψε διψήφια διαφορά (47-36). Ο Κολοσσός μείωσε σε 56-50, όμως με τον Καρ να σκοράρει, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 66-55.

Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στην τέταρτη περίοδο. Με συνεχόμενα κλεψίματα, πόντους στο τρανζίσιον και σκορ έξω από τα 6.75 με τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ, έφτασαν στο +22 (81-59) με επιμέρους 15-4. Στη συνέχεια έκαναν το 86-63 και έφτασαν άνετα στη νίκη, με το σκοράρισμα να μοιράζεται σε όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 66-55, 90-69.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 11 (3), Καρ 14 (1), Μπλούμπεργκς 7, Τσαχτσίρας, Καζαμίας, Περσίδης 12 (2), Ντε Σόουζα 12, Καλόγηρος 2, Γκάλινατ 16 (3), Σταμούλης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 6 (2), Ουτάμι 8 (2), Κολοβέρος, Μπραΐκοβιτς 11, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 3 (1), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 3, Καμαριανόις, Γόντικας, Σίμονς 3 (1), Πόλι 29 (7), Περάντες 5.