Γλίτωσε το σοκ από την Κύμη - ο Τουπάν έσωσε τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός... φλέρταρε με ήττα-σοκ από την Κύμη στη Χαλκίδα, αλλά το μεγάλο και καθοριστικό τρίποντο του Τουπάν στα 17'' πριν το τέλος, έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες με σκορ 74-77.

Σε ένα ανταγωνιστικό και συναρπαστικό παιχνίδι, με συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, το οποίο είχε δραματικό φινάλε, ο Ολυμπιακός νίκησε την Κύμη με την... ψυχή στο στόμα. Οι Πειραιώτες, oι οποίοι εμφάνισαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους, μη έχοντας τα επιθυμητά επίπεδα ενέργειας ύστερα και από το ματς και το ταξίδι στη Μόσχα, "φλέρταραν" με ήττα-σοκ στη Χαλκίδα. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη (έμεινε εκτός δωδεκάδας για λόγους ξεκούρασης), αλλά στο τέλος ο Τουπάν σημείωσε το "καυτό" τρίποντο που έκρινε την αναμέτρηση, λυτρώνοντας τους φιλοξενούμενους. Στα 17'' πριν τη λήξη, ο Γάλλος ευστόχησε από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το τελικό 74-77 στο σκορ.

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Στρέλνιεκς, Τουπάν, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Η Κύμη με το τρίποντο του Γουάσινγκτον προηγήθηκε με 7-6 στο 3’. Στη συνέχεια ο Στρέλνιεκς πήρε το… όπλο του από την περιφέρεια και με μακρινός ουτ έφερε τους φιλοξενούμενους στο +4 (11-15), με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Ο γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα, ανακτώντας και πάλι το προβάδισμα (16-15) στο 7’, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να παίζουν μπάσκετ με αυτοπεποίθηση και δίχως φόβο απέναντι στους Πειραιώτες. Το τέλος της πρώτης περιόδου, τους βρήκε να προηγούνται με 20-18.

Στη δεύτερη περίοδο, η Κύμη προηγήθηκε με +5 (23-18), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Άρχισε να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο, έβγαλε συνεργασίες στο παρκέ, με τον Γκος να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε, φέρνοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του (23-25). Ο Μιλουτίνοβ τέλειωνε ιδανικά τις φάσεις μέσα στη ρακέτα, ο Παπανικολάου βρήκε στόχο από την περιφέρεια, με τον Πρίντεζη να τρέχει σφαίρα και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, φέρνοντας την ομάδα του στο +8 (25-33) στο 15’. Oι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασαν και στο +9 (30-39) με τον Γκος να φτάνει τους 7 πόντους, με το πρώτο μέρος να «γράφει» στο σκορ 32-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κύμη αντέδρασε και πάλι, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στον πόντο (41-42) με τον Χόρτον. Oι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βάζουν δύσκολά στους Πειραιώτες, ο εντυπωσιακός Γουάσινγκτον έφτασε τους 15 πόντους στο ματς, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να παίρνουν και το προβάδισμα με 48-47, ύστερα από το καλάθι του Σαγκς. Ο Μπλατ απάντησε με πεντάδα έχοντας τρία «3άρια» (Τουπάν, Τίμα, Παπανικολάου), Ο Γκος με γκολ-φάουλ έδωσε… ανάδα (48-52), αλλά το γεγονός δεν πτόησε την Κύμη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα γρήγορο 9-0 μέσα σε 1,5 λεπτό, παίρνοντας το προβάδισμα με +5 (57-52), με τον Ντέιβιντ Μπλατ εξοργισμένο να βάζει τις φωνές στους παίκτες του.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στη τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 57-54, με τους Στρέλνιεκς-Βεζένκοφ να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, φέρνοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (59-62) στο 33’. Ο Λετονός ήταν ο μπροστάρης των Πειραιωτών σε αυτό το διάστημα, βάζοντας πολύτιμα σουτ, φέρνοντας την ομάδα του στο +5 (63-68), αλλά ο εκπληκτικός Γουάσινγκτον με νέο τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (68-68) στο 37’. Ο Μπλατ χαμήλωσε το σχήμα, έχοντας στο «5» τον Πρίντεζη, με τον Βεζένκοφ με ένα δύσκολο φόλοου να ισοφαρίζει σε 72-72. Στα 54’’ πριν το τέλος, ο Πρίντεζης με ατομική προσπάθεια έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό (72-74), με το παιχνίδι να έχει δραματικό φινάλε.

Στα 17’’ πριν το τέλος, οι Πειραιώτες κυκλοφόρησαν έξοχα την μπάλα, έβγαλαν ελεύθερο σουτ για τον Τουπάν στη γωνία, με τον ψύχραιμο Γάλλο να είναι εύστοχος (74-77). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός επέλεξε να μην κάνει φάουλ, ο Σαγκς αστόχησε στην προσπάθεια του, ο Τουπάν πήρε το πολύτιμο ριμπάουντ και το ματς έλαβε τέλος.

O κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Αξέλ Τουπάν, μπορεί να μην ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά ήταν ο παίκτης που καθόρισε το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ο Γάλλος φόργουορντ σημείωσε το νικητήριο τρίποντο για τον Ολυμπιακό, όταν στα 17'' πριν το τέλος διαμόρφωσε το 74-77, δείχνοντας χαρακτήρα σε μία κρίσιμη στιγμή που η μπάλα "έκαιγε". Ακολούθως πήρε και το πολύτιμο ριμπάουντ στην άμυνα, δίνοντας "τέλος" στο παιχνίδι. Αγωνίστηκε για 26 λεπτά στο παιχνίδι, σημειώνοντας 12 πόντους (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι 24 πόντοι, με τα 9/13 σουτ, που σημείωσε ο Ντεβόν Γουάσινγκτον. Ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ της Κύμης ήταν καταπληκτικός και πήγε να κάνει την... ζημιά στον Ολυμπιακό. Πέτυχε τους 24 πόντους έχοντας 5/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα, συν 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο που μέτρησε, σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, ο Ολυμπιακός σημείωσε τρία καθοριστικά καλάθια, τα οποία "έκοψαν" τα πόδια των παικτών της Κύμης. Πρώτα με το δύσκολο φόλοου του Βεζένκοφ μέσα στην ένταση, με το οποίο ισοφάρισε σε 72-72. Ακολούθως ο Πρίντεζης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με υπέροχη κίνηση στο "ζωγραφιστό" (72-74), με τον Αξέλ Τουπάν στη συνέχεια (με το σκορ στο 74-74) να "σκοτώνει" τους γηπεδούχους με το νικητήριο τρίποντο (74-77) που σημείωσε στα 17'' πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77

ΚΥΜΗ (ΚΑΣΤΡΙΤΗΣ): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 14 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 8, Κάμφορτ 2. Ουάσινγκτον 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 5, Στυλιανού 2, Μαραγκός 7, Τουντζιαράκης 3, Ουμπίλα,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΛΑΤ): Πρίντεζης 7, Μιλουτίνοβ 14 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Γουίλιαμς-Γκος 15 (4/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 12 (1), Βεζένκοβ 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Τίμα, ΛεΝτέι 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 24/42 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 8/9 βολές, 25-10 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/46 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 12/13 βολές, 23-9 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.