O Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο

Σε ένα παιχνίδι με ένταση, με αποτέλεσμα να αποβληθούν Αγγέλου-Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Άρη μέσα στο Αλεξάνδρειο, με σκορ 70-84. Ξεχώρισαν οι Τόμας (15π) και Λάνγκφορντ (14π).

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Αλεξάνδρειο κερδίζοντας τον Άρη με σκορ 70-84 σε έναν αγώνα που είχε ένταση, νεύρα και αποβολές των δύο προπονητών!

Οι κίτρινοι είχαν ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο έως το σημείο της έντασης που προκλήθηκε αρχικά από τον Νικ Καλάθη προς τον διαιτητή Παναγιώτου (δέχθηκε τεχνική ποινή) και μετέπειτα από τον Τσάβι Πασκουάλ που έφτασε ως τη γραμματεία και έκανε υποδείξεις στον Βαγγέλη Αγγέλου, ο οποίος αντέδρασε.

Ο διαιτητής Παπαπέτρου απέβαλε με ντισκαλιφιέ και τους δύο προπονητές και οι ομάδες συνέχισαν με Καμπερίδη και Βόβορα στους πάγκους τους. Οι πράσινοι δεν επηρεάστηκαν από την ένταση αυτή, ο Άρης επηρεάστηκε και το 15-16 στο 8’ έγινε 17-34 στο 15’, με τον Ντεσόν Τόμας είναι ο παίκτης σε αυτό το διάστημα που έδωσε πολύτιμες λύσεις με διαδοχικά τρίποντα.

Ο Άρης αντέδρασε, μείωσε σε 34-43 αλλά και πάλι ο Τόμας με τρίποντο (με άμυνα του Κάιζερ πάνω του) διαμόρφωσε το 34-46 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, ο Τόμας ήταν εξαιρετικός και η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (48-67 στο 29’), καθώς ο Άρης έχανε βολές (1/7 στη τρίτη περίοδο) και λέι απ. Το 53-67 στο 30’ ήταν περισσότερο αποτέλεσμα της κακής επιθετικής λειτουργίας των κίτρινων και της εξαιρετικής κατάστασης του Τόμας.

Ο Άρης δε το παράτησε το ματς και με πρωταγωνιστή τον ΜακΓκι (κι αν είχε 0/5 βολές στο β’ μέρος) επέστρεψε και μείωσε σε 62-69 στο 34’, ενώ με τρίποντο του Χάρις στο 36’ το σκορ έγινε 69-74. Ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη εκτελεστή και δημιουργό προηγήθηκε με 69-77 (2:27) και πήρε πάλι τον έλεγχο του αγώνα και τη νίκη αφού ο Λοτζέσκι έκανε το 69-79 (1:33).

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): (12/24β., 20/44δπ., 6/14τρ., 29ρ., 18λ., 16ασ., 9κλ., 4κοψ.): Μποχωρίδης 11 (7ασ.), ΜακΓκι 10 (2/7β., 4/8δπ., 6ρ.), Μπελ 11 (4/5β., 2/3δπ., 1/3τρ., 4ασ.), Χάρις 8 (2/2τρ.), Νταλό 8 (2ρ., 3ασ.), Σλαφτσάκης, Βεργίνης 3, Φλιώνης, Χρηστίδης 4 (3ρ.), Τζόουνς 6 (3ρ., 4κλ.), Κάιζερ 6 (3/5δπ.), Αγγέλου 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): (18/27β., 18/36δπ., 10/25τρ., 45ρ., 18λ., 22ασ., 5κλ., 3κοψ.): Παπαγιάννης, Λοτζέσκι 11 (3/3β., 4/5δπ., 0/2τρ.), Καλάθης 5 (6ρ., 5ασ.), Μήτογλου 6 (7ρ., 2ασ.), Λάνγκφορντ 14 (1/β., 2/3δπ., 3/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Παπαπέτρου 4 (4ρ., 2ασ.), Παππάς 5 (1), Βουγιούκας 5 (4ρ.), Λάσμε 10 (7ρ.), Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 9 (6ασ.), Τόμας 15 (2/2β., 2/7δπ., 3/5τρ., 3ρ.).