Ολυμπιακός - Χολαργός 88 - 78: Με ξεσπάσματα, χωρίς διάρκεια

Αγχωτική ήταν η νίκη του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα του στη φετινή Basket League, αφού οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του Χολαργού με 88-78.

Για την πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις του, καθώς νίκησε τον Χολαργό στο ΣΕΦ με 88-78. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν "διπρόσωποι" στο παρκέ, καθώς ύστερα από το εντυπωσιακό και απολαυστικό τους δεύτερο δεκάλεπτο (31-14), στο οποίο προηγήθηκαν με +22 (58-36), ακολούθησε μία απογοητευτικό τρίτη περίοδο (12-28), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 70-64. Σοβαρεύτηκαν οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ στο τέλος, φτάνοντας σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι Πειραιώτες τέλειωσαν το ματς έχοντας θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (21-12), ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι στο πρώτο ημίχρονο από την περιφέρεια (8/13-61% τρίποντα, τέλειωσαν με 10/27-37%), ενώ υπήρξε ισορροπία στα ριμπάουντ (37-37). Έχασαν αρκετές βολές οι γηπεδούχοι (συγκεκριμένα 13), καθώς ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση μετρώντας 24/37 (64%), ενώ εμφάνισαν και αδυναμία στην άμυνα στο κομμάτι των επιστροφών, καθώς οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πήραν 15 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν για πρώτο τους σκόρερ στην αναμέτρηση τον εντυπωσιακό Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ ήταν απολαυστικός, κυρίως στο πρώτο μέρος, ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 24 πόντους, με 8/10 δίποντα, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας με τον Ολυμπιακό στο κομμάτι του σκορ. Παράλληλα, μέτρησε 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 12 (!) κερδισμένα φάουλ και 2 ασίστ, σε 28 λεπτά συμμετοχής, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γος (15 πόντοι, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ), έδωσαν ώθηση οι Τουπάν (12 πόντοι, 3/4 τρίποντα) και ΛεΝέι (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ), με τον Σπανούλη (μόλις 2 πόντοι) να συνεισφέρει κυρίως στην δημιουργία με 6 ασίστ.

Ο αγώνας:

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Οι Πειραιώες ακολουθώντας τις οδηγίες του Μπλατ επιχείρησαν να παίξουν σε υψηλό τέμπο, τελειώνοντας τις φάσεις κυρίως με τους Γκος και Μιλουτίνοβ. Από την πλευρά του ο Σπανούλης μοίραζε τις ασίστ, διαμορφώνοντας το σκορ σε 11-4 στο 4'. Η νοοτροπία του νέου κόουτς φάνηκε να παίρνει σάρκα και οστά, αφού ο Ολυμπιακός πήγαινε σε γρήγορες επιθέσεις και επιθετικές άμυνες. Ωστόσο προς το τέλος της πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός φάνηκε να κουράζεται, οι παίκτες είχαν αργές επιστροφές κι έτσι ο Χολαργός βρήκε ρυθμό στο τρανζίσιον και με σερί 9-0 έφερε το σκορ στα ίσα (13-13) στο 7'. Τελικά η πρώτη περίοδος τέλειωσε με σκορ 27-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άνοιξε γκάζι και ήταν απολαυστικός στην επίθεση. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ σημείωσαν 31 πόντους, έχοντας πάρει... φωτιά από την περιφέρεια η οποία ήταν χάρμα ιδέσθαι. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ο Λεντέι, με τον Αμερικανό σέντερ να πρωταγωνιστεί και να φέρνει την ομάδα του στο +11 (33-22) στο 12'. Λίγη ώρα μετά ο Μιλουτίνοβ γύρισε στο παρκέ και ήταν σαρωτικός! 'Εκανε τα πάντα και κατάφερε να κυριαρχήσει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με σερί πόντους από τον Σέρβο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +14 (42-28) στο 16'. Στη συνέχεια ακολούθησε πυρ κατά βούληση! Οι Πειραιώτες πονούσαν τον Χολαργό από την περιφέρεια, καθώς σημείωσαν πέντε σερί (!) τρίποντα (2 από τον Γκος, 1 από τους ΛεΝτέι, Τουπάν και Τίμα), με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν το προβάδισμα τους στο +22. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 58-36, έχοντας ποσοστό ευστοχίας 61% (8/13 σουτ) από την περιφέρεια, συν 15 ασίστ, με τον Σέρβο σέντερ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το χειρότερο, χωρίς ρυθμό στην επίθεση και με τρομερές αδυναμίες στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρακαι στο 27' μείωσαν σε 63-56.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έδειχναν αγνώριστοι και προβληματικοί, επιρτέποντας στους αντιπάλους να μειώσουν εκ νέου σε 67-61 στο 29', με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να πιστεύουν στην ανατροπή του σκορ, μετρώντας επί μέρους σκορ 9-26 σε 9 λεπτά. Το τέλος της... εφιαλτικής τρίτης περιόδου για τους γηπεδούχους "έγραψε" 70-64.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και επεδίωξε να παίξει κυρίως καλή άμυνα. Κατάφεραν να πάνε το σκορ στο 78-64 στο 33'και στη συνέχεια ο κόουτς Μπλατ δεν έδειχνε να εμπιστεύεται στο ροτέισον του τον Βεζένκοφ, κρατώντας τον στον πάγκο, δίνοντας την θέση "4" στον ΛεΝτέι, έχοντας δίπλα του τον Μιλουτίνοβ.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αρκετά φάουλ και πολλές βολές για τους "ερυθρόλευκους", κάτι που συνέβαινε δικαιλογιημένα, καθώς οι παίκτες του Χολαργού έπαιζαν... ξύλο στην άμυνα. Στο 39' με γκολ-φάουλ του Στρέλνιεκς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 85-74 και κάπου εκεί το ματς έλαβε τέλος! Ο Αμερικανός τεχνικός προχώρησε με χαμηλό σχήμα (Γκος-Σπανούλη-Στρέλνιεκς-Τουπάν-ΛεΝτέι), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 88-78.

Δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοφ 24, Γουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3), ΛεΝτέι 11 (1).

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 2, Λαβ 11 (2), Κώττας 13, Καμπερίδης 6 (2), Σπυριδωνίδης 12 (4), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Χόκινς 13 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/34 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 24/37 βολές, 37 (24-13) ριμπάουντ, 21 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 22/42 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 4/10 βολές, 37 (27-10) ριμπάουντ, 20 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.