O Παναθηναϊκός νίκησε τον Ήφαιστο με "καυτό" Τόμας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ήφαιστο με 93-65, έχοντας για κορυφαίο τον Ντεσόν Τόμας με 16 πόντους, μετρώντας 3/4 τρίποντα στο ματς. Νταμπλ-νταμπλ (11π, 10ασ) από τον Νικ Καλάθη.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, στο κεκλεισμένων των θυρών (λόγω τιμωρίας) ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με σκορ 93-65, φτάνοντας εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα, καθώς έλεγξε στο απόλυτο (49-32 το ημίχρονο) τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Το "τριφύλλι" έπαιξε γρήγορο και ομαδικό μπάσκετ, μετρώντας 28 ασίστ στην αναμέτρηση (με τις 10 να ανήκουν στον Νικ Καλάθη), ενώ τα πήγε εξαιρετικά και στο περιφερειακό σουτ, καθώς οι "πράσινοι" σημείωσαν 12/22 τρίποντα.

Ο Ντεσόν Τόμας ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 16 πόντους με 3/4 τρίποντα στο παιχνίδι, με τους 14 από αυτούς να τους σημειώνει στο πρώτο ημίχρονο. Νταμπλ-νταμπλ από τον Νικ Καλάθη με 11 πόντους και 10 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 49-32, 70-46, 93-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 4, Γκιστ 12 (1), Καλάθης 11 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 7 (1), Λανγκφορντ 9 (1), Παπαγιάννης 5, Λοτζέσκι 5 (1), Παππάς 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάσμε 6 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Αντετοκούνμπο 2, Λεκαβίτσιους 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμας 16 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Γκότσερ 9 (1), Έβανς 18 (8/11 δίποντα), Γουίγκινς 5, Μπρέιζελτον 4, Μούρτος, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος, Γόντικας, Σμιθ 18 (8/10 δίποντα), Φρεϊμάνις 4