Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Ιδανική πρεμιέρα για Ολυμπιακό και Προμηθέα

Με νίκη ξεκίνησαν ο Ολυμπιακός και ο Προμηθέας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα.

Άνοιξε η αυλαία της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κατσιμήδου στα Τρίκαλα, με τον Προμηθέα να σημειώνει την πρώτη του νίκη με 66-43 επί του Ηράκλειου σε παιχνίδι του Α΄ Ομίλου.

Μπορεί ο η ομάδα της Πάτρας να προηγήθηκε με 8-2 (2΄26΄΄), ήρθε όμως η αντίδραση από το Ηράκλειο που ισορρόπησε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-10 (6΄22΄΄).

Ο Προμηθέας με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 25-14 (12΄23΄΄). Το Ηράκλειο μείωσε σε 25-23 (15΄05΄΄), όμως οι Πατρινοί με νέο σερί 12-0 διαμόρφωσαν το 37-25 (18΄58΄΄).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στην ομάδα της Πάτρας, καθώς ανεβάζοντας ρυθμό και απόδοση, δημιούργησε διαφορά +26 πόντων με σκορ 53-27 (26΄44΄΄). Το τρίποντο του Μανωλιτσάκη έκανε το 60-30 (30΄11΄΄) για τον Προμηθέα που δεν απειλήθηκε από το Ηράκλειο στο χρόνο που απέμενε, για να επικρατήσει η ομάδα της Πάτρας με το τελικό 66-43.

Δεκάλεπτα: 14-15, 26-37, 29-55, 43-66

Ηράκλειο (Μακράκης): Παπαδάκης, Καραπιδάκης 2, Δασκαλάκης 7, Μακράκης 8(1), Σεγρεδάκης , Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 2, Βλάχος 2, Τσαγκαράκης 8, Χαλαμπαλάκης 8(2), Μαστοροδήμος, Λογοθέτης, Κοντογιάννης 6.

Προμηθέας (Σκροπολίθας): Δενδής 12(2), Μικές 1, Χρηστέας 8, Ξένος 5(1), Βασιλείου 11(2), Μανωλιτσάκης 11(1), Στέβοβιτς 12, Σκληρός 2, Ντούβας 2, Θεοδωρίδης 2, Χριστοδουλόπουλος, Τσάκωνας.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Β΄ Ομίλου, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΔΕΚΑ με 73-61. Η ΔΕΚΑ πέρασε με 8-4, 5΄12΄΄ πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με σουτ του Στράντζαλη. Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» ήταν άμεση και με σερί 10-0 προηγήθηκαν 14-8 στα επόμενα τρία λεπτά.

Με τρίποντο του Ιωαννίδη (8΄22΄΄ πριν την ανάπαυλα), η ΔΕΚΑ πλησίασε στο καλάθι (19-17). Λίγο αργότερα ο Κεραμιτσόπουλος ισοφάρισε σε 21-21, όμως ο Ολυμπιακός ξαναπέρασε μπροστά και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 19ο λεπτό, όταν με τρίποντο του Καλκαβούρα η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (36-26).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμα στο 49-30 με βολή του Παπασταύρου. Στο ίδιο σημείο του αγώνα τραυματίστηκε ο Βασιλάκης της ΔΕΚΑ, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα του Ευόσμου έκανε ένα 7-0 μειώνοντας προσωρινά το σκορ.

Στο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη μείωσε σε 66-55 με τον Βασιλάκη που ξαναμπήκε στον αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διψήφια διαφορά και έφθασε στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 17-12, 36-26, 56-42, 73-61

Ολυμπιακός (Κουρμούλης, Ρουπακάς):Μπουρνελές 9(1), Αλμυρούδης, Αγγελόπουλος, Παπασταθόπουλος, Φτιάρας 3(1), Παγουλάτος 10, Αντωνίου, Ζουγρής 3, Τσιανάκας 10, Καλκαβούρας 11(1), Παπασταύρου 27(3), Ραχούτης.

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας): Κουρουτζίδης 6(2), Μπατζώνης, Στράντζαλης 23, Κεραμιτσόπουλος 4 , Μουτάφης 20, Βασιλάκης 4, Ιωαννίδης 3(1), Σερκετζής 1.