Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 67-65: Έκανε το 1-1 απέναντι στους λαβωμένους Πειραιώτες (highlights)

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 στη σειρά καθώς νίκησε με 67-65 τον λαβωμένο Ολυμπιακό, ο οποίος είχε νοκ-άουτ από το 21' τον Ουόκαπ και από τον 28' τον Βεζένκοφ - Μεγάλο τρίποντο στο τέλος από τον Πονίτκα.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο νικηφόρο 14-0 σερί του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με σκορ 67-65 στο ΟΑΚΑ, έκαναν το 1-1 στη σειρά και πλέον θα υπάρξει τουλάχιστον και 4ο ματς στους τελικούς.

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν λαβωμένοι στο δεύτερο μέρος, καθώς πέρα από την πολύτιμη απουσία του Κώστα Σλούκα, έχασαν στο 21' τον Τόμας Ουόκαπ και στο 28' τον Σάσα Βεζένκοφ, με αποτέλεσμα να βγάλουν το ματς με σημαντικές απώλειες. Έκανε ό,τι μπορούσε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος έπαιξε για 40 λεπτά, έχοντας 15 πόντους και 7 ασίστ.

Μεγάλο παιχνίδι από τον Πονίτκα, ο οποίος όχι μόνο έβαλε το νικητήριο τρίποντο της αναμέτρησης (στα 17'' πριν το τέλος), αλλά έδωσε και σημαντικούς πόντους (12) στην ομάδα του. Το «τριφύλλι» κατάφερε να περιορίσει μόλις στις 15 ασίστ τον Ολυμπιακό, ενώ παράλληλα τον ανάγκασε να έχει χαμηλό ποσοστό ευστοχίας (6/24-25%) από την περιφέρεια. Πολύτιμη και η παρουσία του Πάρις Λι με 12 πόντους και 5 ασίστ. Ήταν «κλειδί» η άμυνα του Παναθηναϊκού, καθώς κράτησε τον αντίπαλό του μόλις στους 65 πόντους, αρκετά χαμηλά από τον μέσον όρο του στο σκορ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός πέρασε στο παρκέ με τους Λι, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκα και Γκουντάιτις. Οι γηπεδούχοι βρήκαν από νωρίς ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας στο 15-4 μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.. Ύστερα από τρίποντο του Λι, με το «τριφύλλι» να έχει 6/7 σουτ στο ματς και 3/3 τρίποντα. Ο «Λάρι» ήταν εκτός ρυθμού, με τον ΜακΚίσικ να παίρνει θέση στο παρκέ. Φαλ και Ουόκαπ έδωσαν λύσεις στους φιλοξενούμενους (17-13), αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν. Το τρίποντο του Καλαϊτζάκη έφερε το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη στο +12 (25-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Ο Παπανικολάου βοήθησε στη δημιουργία, οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν στην άμυνα, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0, διαμόρφωσαν το 25-25 στο 13'. Οι ερυθρόλευκοι είχαν επιστρέψει στο ματς. Το «τριφύλλι» είχε αλλάξει σχήμα, οι παίκτες από τον πάγκο δεν έδιναν το κάτι παραπάνω, με τον Μπολομπόι στο 15' (27-29) να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Ουόκαπ ήταν εξαιρετικός, τέλειωνε όλες τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και είχε 14 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο, με το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με σκορ 33-35 στο 20'.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έχασε δύο παίκτες. Ο Ουόκαπ τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και σε συνδυασμό με το αντιαθλητικό φάουλ που είχε δεχθεί στο ξεκίνημα, αποβλήθηκε από το ματς. Παράλληλα, στο 28' αποχώρησε ο Βεζένκοφ, καθώς τραυματίστηκε στο πόδι. Παρά τις απουσίες, καθώς ας μη ξεχνάμε έλλειπε και ο Σλούκας, η μπάλα πήγε στον Φαλ στην επίθεση, ο οποίος έφερε την ομάδα του στο +5 (37-42) στο 25'. Ο Αγραβάνης όμως έφερε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (46-44), με το 51-50 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έπαιξε και άμυνα ζώνης, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν στο παρκέ έχοντας στην πεντάδα τους Λαρεντζάκη-ΜακΚίσικ-Παπανικολάου-Πίτερς-Μπολομπόι. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων στον αιφνιδιασμό έφερε την ομάδα του στο +5 (54-59), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην επαφή για κάθε διεκδίκηση της μπάλας. Ο Παπαγιάννης στο 37' ανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +4 (60-64), αλλά ο τρομερός Παπανικολάου με μεγάλο τρίποντο διαμόρφωσε το 64-65 ένα λεπτό πριν το τέλος. Στα 17'' ο Πονίτκα έβαλε κρίσιμο σουτ από την περιφέρεια (67-65), στην τελευταία κατοχή η μπάλα πήγε στον ΜακΚίσικ, ο οποίος όμως αστόχησε σε σουτ για τρεις πόντους. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Παναθηναϊκός κράτησε την κατοχή και πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/32 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.