Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ 90-92 στο Περιστέρι

Σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Περιστέρι ο ΠΑΟΚ νίκησε με 90-92 (83-83 κανονική διάρκεια) την ομώνυμη ομάδα έχοντας σε καλή μέρα τους Γιανίκ Μορέιρα και Γιάννη Αθηναίου

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Χάτσερ, Ζάρα, Τζόουνς, Μαργαρίτη και Καρρά. Το Περιστέρι ήταν πολύ εύστοχο έξω από τα 6,75 με Βασιλόπουλο και Γκρέι, για να προηγηθεί αρχικά, με 12-4. Με τις αλλαγές στην πεντάδα, ο ΠΑΟΚ βρήκε καλύτερο ρυθμό (14-12). Με τον Μπεντίλ, που ήρθε και αυτός από τον πάγκο, το Περιστέρι έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά 22-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, μπήκαν καλύτερα, μείωσαν αρχικά με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κόνιαρη (22-21) και στη συνέχεια, με τον Γκάρετ να τελειώνει καλά τις φάσεις του στην επίθεση, προηγήθηκαν μέχρι και το 37-38. Κάπου εκεί, όμως, έχασαν την αμυντική τους συγκέντρωση και το Περιστέρι, πήγε στο ημίχρονο με +9 πόντους διαφορά (49-40).

Στην τρίτη περίοδο, ο Γκρέι ήταν ασταμάτητος και με συνεχόμενους πόντους, έστειλε την ομάδα του στο +15 (66-51). Ο ΠΑΟΚ μείωσε αρχικά σε 73-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου και σφίγγοντας την άμυνα του και με επιθετικές λύσεις από Μορέιρα και Χρυσικόπουλο, προηγήθηκε με 76-80. Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δυο ομάδες στο 83-83.

Στην παράταση, ανέλαβε δράση ο Αθηναίου. Από τους 9 πόντους που πέτυχε ο ΠΑΟΚ, σημείωσε τους 7 και μάλιστα το νικητήριο καλάθι, για το τελικό 90-92.

Ο Μορέιρα είχε 13 πόντους, ενώ λύσεις στην τέταρτη περίοδο και στο σημείο που επέστρεψε ο ΠΑΟΚ, έδωσε και ο Χρυσικόπουλος (9π). 12 είχε ο Χάτσερ, 10 πρόσθεσε ο Τζόουνς και 9 ο Πόουπ για τον ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 22-16, 49-40, 73-62, 83-83, 90-92 (παρ.)

Περιστέρι (Α. Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 17 (3), Χάροου 12, Γκρέι 17 (5), Σκορδίλης 2, Σίρκο 6, Μπεντίλ 9 (1), Κλαρκ 5 (1), Ντάνιελ 16, Αγραβάνης, Μουράτος 6.

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10, Mορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Πόουπ 9 (1), Χάτσερ 12 (2), Αθηναίου 15 (2), Γκάρετ 5.