Κολοσσός - Παναθηναϊκός 47-89: Δια περιπάτου στα ημιτελικά ο ΠΑΟ (highlights)

Κυριαρχώντας κατά κράτος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε στη Ρόδο 89-47 τον Κολοσσό και πέρασε στα ημιτελικά

Λίγα λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να «καθαρίσει» το παιχνίδι με τον Κολοσσό (89-47 στη Ρόδο) και κάνοντας το 2-0 πέρασε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Περιστέρι – ΑΕΚ. Ο ΠΑΟ αγωνίστηκε χωρίς τους Μπέικον (λόγω του πειθαρχικού παραπτώματός του) και Λι (ενοχλήσεις στο πόδι). Με τους Ροδίτες δεν έπαιξαν οι τραυματίες Ντίξον, Χατζηδάκης και Κατσίβελης.

Ο Κολοσσός μπήκε με μεγαλύτερη όρεξη στο παιχνίδι και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (21-13). Ο Κένταλ Σμιθ (10π.) είχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του. Ο Παναθηναϊκός ήταν χωρίς νεύρο και άστοχος. Έκανε τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι.

Ο ΠΑΟ έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα της β’ περιόδου και με έξι πόντους του Γκουντάιτις, μείωσε σε 21-19. Ο Σμιθ έσπασε την αφλογιστία του Κολοσσού στο 14’ (23-19). Με τον Γκουντάιτις να σκοράρει αποκλειστικά για την ομάδα του, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (23-23). Ο Κολοσσός πήγε στο 27-23, αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα 7-0 πήρε κεφάλι με 27-30. Σκορ ημιχρόνου 27-32, με τον ΠΑΟ να κρατάει στο δεύτερο δεκάλεπτο στους έξι πόντους τους «θαλασσί». Γκουντάιτις και Γκριγκόνις (από 10π.) πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Σερέλη. Από τον Κολοσσό 14π. είχε ο Σμιθ.

Ο Παναθηναϊκός με ένα 7-0 σε ένα λεπτό και κάτι, στο ξεκίνημα της επανάληψης, προηγήθηκε με 39-27. Οι «πράσινοι» είχαν πάρει «φωτιά» και με νέα τρίποντα των Ουίλιαμς, Γκριγκόντις εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 (45-27). Μ’ άλλο ένα τρίποντο ο ΠΑΟ πήγε στο 51-29. Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των φιλοξενούμενων (31-54, 38-64).

Το πράσινο προβάδισμα έφτασε στους 30 (41-71) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε …μόνος του και έκανε το 45-80 για να πάρει τη νίκη με 89-47.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14, Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (6ρ., 3ασ.), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (6ρ., 3ασ.), Τζέιμς 2, Κόφεϊ 6 (6ρ.), Τιγκ 2, Χατζηνικόλας.

Ομαδικά στατιστικά: 16/36 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 6/9 βολές, 35 ριμπάουντ (26-9), 10 ασίστ, 19 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8, Παπαγιάννης 5 (13ρ.), Μποχωρίδης 3, Ουίλιαμς 11, Γκριγκόνις 23, Αγραβάνης 10 (8ρ.), Γ. Καλαϊτζάκης 11 (4ασ.), Πονίτκα 5 (5ασ.), Μαντζούκας 3, Γκουντάιτις 10.

Ομαδικά στατιστικά: 20/31 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 13/16 βολές, 44 ριμπάουντ (36-8), 19 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο