Με κορυφαίο ΛεΝτέι και φουλ επίθεση ο Ολυμπιακός

Στον τελικό του τουρνουά της Κρήτης προκρίθηκε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με σκορ 94-93 της Χαποέλ Ιερουσαλήμ έχοντας κορυφαίο τον ΛεΝτέι που σημείωσε 31 πόντους.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στον ημιτελικό του τουρνουά της Κρήτης τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-93 και με αυτόν τον τρόπο πήρε την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής, στον οποίο θα αντιμετωπίσει την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη. Οι Πειραιώτες εμφάνισαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους, παρουσίασαν αδυναμίες στην άμυνα, αλλά έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας για ακόμη μία φορά για «όπλο» τους τον επιθετικό τους πλουραλισμό, παίζοντας ένα γρήγορο μπάσκετ, που πήγε και πάλι σε πολλές κατοχές και σε υψηλό σκορ. Δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση ο Βασίλης Σπανούλης, καθώς είχε χάσει τις τελευταίες προπονήσεις της ομάδας και κρίθηκε ανέτοιμος, όπως ούτε και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος έχει παραμείνει στην Αθήνα λόγω τραυματισμού.

Με πρωταγωνιστή τον ΛεΝτέι

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο καταπληκτικός Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 20 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ήταν πολύτιμη η συνεισφορά τόσο του Σάσα Βεζένκοφ (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), όσο και του Γιώργου Πρίντεζη (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Οι Πειραιώτες είχαν 63% στα δίποντα και 21 ασίστ, ενώ κινήθηκε σε… ρηχά νερά ο Γιάνις Τίμα.

Δέχτηκε 31 πόντους στην άμυνα στην πρώτη περίοδο

Με πεντάδα τους Γκος, Στρέλνιεκς, Τίμα, Πρίντεζη και ΛεΝτέι ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 8-4, χάρη στο κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ, αλλά παράλληλα εμφάνιζαν αδυναμίες στην άμυνα κοντά στο καλάθι, καθώς δεχόντουσαν εύκολα καλάθια από τον αντίπαλο. Μάλιστα, οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που βρήκαν στη συνέχεια εντυπωσιακό ρυθμό, καθώς με συνεργασίες και με γρήγορα καλάθια στον αιφνιδιασμό, προηγήθηκαν με +6 (12-18) στο 5’ (μετρώντας επί μέρους σκορ 4-14), με τους «ερυθρόλευκους» να μην πατάνε καλά στο παρκέ.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ στη συνέχεια έκανε αρκετές αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη τους Μάντζαρη, Βεζένκοφ και Τουπάν, με τον Βούλγαρο διεθνή φόργουορντ με τρίποντο να δίνει… ανάσα στον Ολυμπιακό (20-23). Στο παρκέ πήρε θέση και ο Μιλουτίνοβ, αλλά οι Πειραιώτες συνέχιζαν να είναι παθητικοί στην άμυνα, δεχόμενοι καλάθι σχεδόν σε κάθε επίθεση της Χάποελ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν «καυτοί» και από την περιφέρεια, καθώς ο Μπάτλερ με τρίποντο διαμόρφωσε το 26-31, το οποίο και ήταν το σκορ του δεκαλέπτου, σε μία περίοδο που οι Πειραιώτες εμφάνισαν ξεκάθαρες αδυναμίες, τόσο στην άμυνα , όσο και στα ριμπάουντ.

Βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει με αλλαγές στην άμυνα, μείωσε σε 30-31 στο σκορ με τους Βεζένκοβ-Μιλουτίνοβ, αλλά ο Ταμίρ Μπλατ με νέο τρίποντο διατήρησε την Χάποελ στο +6 (30-36). Οι Ισραηλινοί συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό, με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να τρέξουν, καθώς δεν έβγαζαν και τις απαιτούμενες άμυνες, Χάρη σε πόντους των ΛεΝτέι και Πρίντεζη, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ αναθάρρησαν στην επίθεση, φτάνοντας και στο +6 (46-40) με το γκολ-φάουλ του Γκος, μετρώντας σερί 10-0 στο 17’. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με 51-45, ύστερα από ένα εντυπωσιακό «ένας εναντίον ενός» μπάσιμο του Γκος. Οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να φέρουν τα πάνω-κάτω σε αυτό το δεκάλεπτο, καθώς σοβαρεύτηκαν στην άμυνα, δεχόμενοι μόλις 14 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στρέλνιεκς με το… καλημέρα σημείωσε δύο σερί τρίποντα, φέρνοντας την διαφορά στο +9 (57-48) για τον Ολυμπιακό, ενώ ο ΛεΝτέι με σερί πόντους διαμόρφωσε το 63-53 στο 23’. Ο Φελντέιν, πάντως, ήταν «ζεστός» από την περιφέρεια, καθώς με σερί τρίποντα μείωσε σε 66-61 στο 25’, με τους Πειραιώτες παράλληλα να αναλώνονται σε λάθη και σε κακές επιλογές. Ο εντυπωσιακός Δομινικανός άσος, ήταν ασταμάτητος στα τρίποντα, μετρώντας 5/9, με αποτέλεσμα η Χάποελ να αποκτήσει το προβάδισμα με 68-70 στο 28’, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να μην μπορούν να βρουν λύση στο μαρκάρισμα του. Ο Γκος στη συνέχεια… ξύπνησε, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (74-74) με τρίποντο, με το 76-77 να είναι το σκορ στο 30’.

"Καθάρισαν" το ματς οι Πρίντεζης και ΛεΝτέι

Στη τελευταία περίοδο, ο Βεζένκοφ με τρίποντο έφερε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (81-79), με τις δύο ομάδες πλέον να προχωρούν μαζί πόντο-πόντο. Στο 34’ η Χάποελ, αξιοποιώντας την ικανότητα της στον αιφνιδιασμό, προηγήθηκε με 84-89 στο σκορ, με τους Μάντζαρη, Βεζένκοφ και Στρέλνιεκς στη συνέχεια να χάνουν τρία σερί ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια. Ο ι Πειραιώτες είχαν… κολλήσει επιθετικά, με τον Πρίντεζη να είναι και εκείνος άστοχος κοντά στο καλάθι, αλλά κάπου εκεί έλυσε τον… γόρδιο δεσμό ο Γκος με καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Ο ΛεΝτέι άρχισε να βγάζει σερί άμυνες, δίνοντας και λύσεις στην επίθεση, έχοντας τον ρόλο του μπροστάρη για τους «ερυθρόλευκους» στη τέταρτη περίοδο και με δικές του βολές έφερε το σκορ στα ίσα (90-90). Στα 50’’ πριν το τέλος, ο Πρίνεζης με ένα δύσκολο «πεταχτάρι» διαμόρφωσε το 92-90, ακολούθως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έβγαλαν δύο σερί άμυνες, με τον εξαιρετικό ΛεΝτέι στο τέλος με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 94-90. Με αυτόν τον τρόπο, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής, επικρατώντας με σκορ 94-93

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 51-45, 76-77, 94-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γκος 20 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη σε 31:21), Τουπάν 5 (1), Τολιόπουλος, Τίμα (0/3 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 5, Στρέλνιεκς 6 (2/4 τρίποντα), Βεζένκοβ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, ΛεΝτέι 31 (9/13 δίποντα, 13/16 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ σε 29:14)

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Ακουίλ 2, Τζόνσον 18 (3), Μπλατ 5 (4 ασίστ), Ελιγιάχου 4, Τιμόρ 6 (1), Φελντέιν 30 (6/12 τρίποντα), Μπάτλερ 7 (1), Όουενς 17 (7/8 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Τσούμπρεβιτς 2, Μπράουν 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 22/33 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ: 22/41 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 13/16 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 13 επιθετικά), 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη